Svjetski dan kravate - 18. listopada

Autor: Mirela Dobutović, 18. 10. 2023.

Već dugi niz godina naša škola obilježava Dan kravate - 18. listopada. Kravata je jedini hrvatski simbol prepoznatljiv i prihvačen u cijelom svijetu. Mnogi nastavnici i učenici upriličili su ovaj dan nošenjem upravo ovog izvorno hrvatskog modnog dodatka.

Nastavnici Mirela Dobutović, Dragana Kandrać, Dobrila Hemetek, Željka Golek, Sandra Šimunović, Marija Pavić, Andreja Pokas, Ena Mijolović, Ena Katarina, Lidija Kordić i Krunoslav Šimunović  su kroz radionice na nastavi Sata razrednika, Engleskog i  Njemačkog jezika, Hrvatskog jezika, pa čak i iz nekih  drugih predmeta su upoznali učenike sa zanimljivim činjenicama o samim počecima kravate, te su isprobali različite načine vezanja kravate. Nastavnice Tihana Mudrovčić i Marija Barac su predstavile ovaj hrvatski simbol i podijelile svoja znanja o kravati s partnerima Erasmus projekta Digital Power u Turskoj.

U holu škole možete vidjeti plakate i postere učenika.

Učenici 1. i razreda s razrednicom Enom Mijolović na satu razredne zajednice istražili su zanimljivosti o kravati. Zatim su izradili prigodan plakat tako što su dizajnirali izgled svoje kravate te na njezinu unutrašnjost napisali zanimljivosti koje su pronašli. Svi su uživali u ovoj aktivnosti. Zabavili smo se i puno toga saznali!

Na Satima  razrednika su učenici 4.e, 4.f, i 3.d razreda zajedno sa svojim razrednicama Lidijom Kordić, Marijom Pavić i Dobrilom Hemetek pogledali nekoliko zanimljivih prezentacija koje su izradili njihove razredne kolege, zabavljali su se vežući različite poznate čvorove vezanja kravata, zatim su prokomentirali nekoliko zanimljivih informacija o kravati i njenoj povijesti i, te su izradili nekoliko postera i plakata. Na Satu razrednika je nastavnica Andreja Pokas izradila plakat s kravatama od papira na kojima su svoju kreativnost izrazili učenici 1.f razreda.

Učenici 2.b, 2.c, 2.d, 2.h, 2.k, 2.i, 1.k, 1.j i 4.e razreda su na satima Engleskog i Njemačkog jezika sa svojim razrednim kolegama odigrali nekoliko zanimljivih kvizova na temu kravata, pogledali su mnoštvo zanimljivih prezentacija, pretraživali su Internet i izrađivali postere s zanimljivostima o kravatama, napisali su eseje na temu:“ Reasons To Wear A Tie“, pa čak su i debatirali na temu: Should we wear school uniforms with ties to school or not, uz budno oko i pomoć nastavnica Dragane Kandrać, Ene Katarine i Mirele Dobutović.

Ništa manje zanimljivo nije bilo ni na satima Hrvatskog jezika gdje su također učenici 2.b, 1.k, 4.f, i 3.f s nastavnicama Željkom Golek, Sandrom Šimunović i Marijom Pavić priredili zanimljive prezentacije o kravati, zatim su izradili nekoliko plakata, te razgovarali su o važnosti kravate u kulturi Hrvata. Da kravata može biti važan simbol i u nastavi stručnih predmeta potvrdio nam je nastavnik Krunoslav Šimunović koji je sa svojim učenicima kravate isprintao na 3D printerima.

Nastavnice Tihana Mudrovčić i Marija Barac su pak naše partnere Erasmus projekta Digital Power u Turskoj učili kako se kravate vežu i na hrvatskom jeziku zaželjeti sretan dan kravata.

Fotografije možete pogledati u galeriji:

Priloženi dokumenti:
DAN_KRAVATE.pptx (11.58 MB)