IZVANUČIONIČKA NASTAVA U TVORNICI UNIOR d.o.o.

Autor: Benjamin Dobutović, 4. 11. 2023.

U okviru školskog kurikuluma s 4.C razredom, tehničar za mehatroniku, 4. studenog 2023. održali smo dio planirane nastave i vježbi na terenu u tvornici UNIOR d.o.o. u Vinkovcima.  Upoznali smo se s proizvodnjom, proizvodima, problematikom zaštite na radu, mjerenjem, kontrolom, održavanjem, uporabom računala, robota, projektiranjem, planiranjem i tržištem.

Praktično smo vidjeli ulogu  etalona u umjeravanju mjernih uređaja, korištenje graničnih mjerila, mjerenje mikrometrima. Naučili smo raditi sa mikroskopom i kada se primjenjuje uređaj za mjerenje tvrdoće.

Osim mjerenja klasičnim mjernim uređajima (mikrometar, komparator) vidjeli smo na konkretnom primjeru kontrolu naprednim kompjuterskim uređajima. Kontrola ravnosti, mjera, paralelnosti, visina, razmaka između točaka i oblika ne bi bila moguća i dovoljno točna bez uređaja za 3D mjerenje. Ispitivanje tvrdoće, strukture materijala i hrapavosti površina se teško može provjeriti bez mikroskopa i pratećih uređaja.

Uporaba robota pri kovanju i završnom ispitivanju otkivaka je veliki izazov za programere i tehničko osoblje koje radi na održavanju.

Veliko hvala upravi tvornice na odličnom predavanju i izvrsno organiziranim vježbama i demonstracijama.

Učenici i nastavnici voditelji su se puni dojmova razišli kućama.

Nakon završene škole možda neki od učenika potraže svoje radno mjesto i u UNIOR-u.

Tibor Kratofil i Benjamin Dobutović.

Priloženi dokumenti:
Ante_Pejic,_4c,_UNIOR.pptx (1.67 MB)