Izlet u Zagreb

Autor: Administrator , 27. 11. 2011.

Ideju naših profesorica Ivke Šulentić, Mire Došen Rečić i Dobrile Hemetek o posjetu Tehničkom muzeju i muzeju Mimara realizirali smo 19. studenoga 2011. i svi zajedno otputovali u  Zagreb.

Plan je bio posjetiti ove muzeje ali i ZOO vrt, nešto naučiti i naravno dobro se zabaviti. Iz Vinkovaca smo krenuli autobusom u rano jutro. Svi smo bili malo pospani i umorni, ali profesorice su odmah podigle atmosferu, pa je putovanje proteklo u upoznavanju i veselju.

Napokon, stigli smo u Zagreb i krenuli prema prvom odredištu našeg izleta - Tehničkom muzeju. To je muzej općega  tipa, to jest složeni muzej znanosti i tehnike za razliku od specijaliziranih tehničkih muzeja koji obrađuju samo pojedino područje tehnike. Prvi odjeli Tehničkog muzeja Transformacija energije, Prometna sredstva i Rudarstvo otvoreni su za javnost 1963. godine. Potom je slijedila zbirka Nafta i odjeli Astronautika s planetarijem, Demonstracijski kabinet Nikole Tesle, Osnove poljodjelstva i Vatrogastvo. Stalni postav Muzeja posljednih je  godina obogaćen i drugim sadržajima, poput Aleje skulptura velikana hrvatskog prirodoslovlja i tehnike u parku na otvorenom. Godine 2006. u potpunosti je obnovljen Demonstracijski kabinet Nikole Tesle. Najviše nas se dojmio planetarij i kabinet Nikole Tesle, genija i velikana znanosti i tehnike. Osim pasivnog praćenja desetak atraktivnih pokusa s tribine, mogli smo u njima i aktivno sudjelovati. Kroz pokuse smo mogli upoznati primjerice okretno magnetsko polje, Tesline visokofrekventne transformatore, bežićni prijenos elektromagnetskih titraja, brod s daljinskim upravljanjem, model Tesline turbine i dr.

Iako smo bili puni dojmova, morali smo krenuti dalje, prema muzeju Mimara.
Muzej Mimara nastao je donacijom svjetski poznatog skupljača umjetnina Ante Topić Mimare i njegove supruge Wiltrud Topić Mimara gdje je više od  3750 umjetnina velike raznolikosti i iznimne umjetničke vrijednosti, od antike i staroegipatskih predmeta do slika velikih majstora-Raffaella, Velasqueza, Rubensa i Rembrandta.

Bilo je vrijeme da sjednemo u bus, nešto pojedemo i nastavimo prema ZOO-vrtu. Obilazak je protekao u dobrom raspoloženju, ni minus na termometru nije spriječio neke životinje da izađu iz svojih domova i pozdrave nas.

Nakon obilaska profesorice su nas pustile da se prošetamo glavnim gradom "Lijepe naše".

Nakon lijepo provedenog dana morali smo krenuti prena Vinkovcima. Ispunili smo očekivanja i planove. Dobro smo se zabavili, ponešto naučili, naučeno utvrdili i s jednim iskustvom više nastavili živjeti.

Tea Leko