MATURALNA EKSKURZIJA VINKOVCI-BEČ-PRAG-VINKOVCI

Autor: Administrator , 23. 9. 2011.

Slijedećih nekoliko redaka prati razvoj događaja i situacija odigranih između 27. kolovoza i 2. rujna 2011. godine. Svaka sličnost sa stvarnim lokacijama i osobama je slučajna.

Ovogodišnje maturalno putovanje učenika Tehničke škole Ruđer Bošković Vinkovci, otpočinje u kasnim večernjim satima prvonavedenog datuma ispred restorana Vatikan u Vinkovcima. Nakon cjelonoćne vožnje kroz hladnu Mađarsku, sljedećeg dana prijepodne smo u kratkom obilasku Beča. Obzirom da su nam prošlosti isprepletene jasno je da smo posjetili nekadašnje centralno mjesto Austro–Ugarskog carstva, dvorac gdje su stolovali carica Marija Terezija i društvo i naravno bili na jutarnjoj kavici.

Nakon toga sljedi vožnja prema Pragu gdje stižemo u popodnevnim satima istoga dana. Smještamo se u hotel Slavia i nakon početnog snalaženja i odgonetanja na pitanja: „Gdje je najbliža trgovina?“ i „Koji tramvaj vozi u centar?“ počinje višednevno tulumarenje i provod života. Učenici su između ostalih sadržaja išli u obilazak znamenitosti grada Praga, prošetali Karlovim mostom, posjetili Muzej torture, prošetali Židovskom četvrti, pjevali ispred zgrade češkog parlamenta, namigivali stražarima i još mnogo mnogo stvari. Na kraju svakoga dana bilo je snage za večernje sadržaje pa su učenici posjetili Karlove Lazni (jedan cool disco), neki su pak posjetili brojne praške pivnice, jer grijeh je posjetiti Prag a ne probati barem malo piva i klobasa.

Na povratku prema Vinkovcima posjetili smo gradić zanimljive infrastrukture, Telč. Navodno je onaj čiča po kojem je nastala knjiga Dobri vojak Švejk bio upravo iz toga gradića. Imali smo i taman dosta vremena da zadnje krune i euriće potrošimo na sitnice u Duty Free Shopovima uz granicu. Povratak u Vinkovce bio je u ranim jutarnjim satima 3. rujna 2011.

Valja napomenuti kako su se učenici Tehničke škole ponašali na doličan način i tako ostavili najbolju sliku o sebi i školi odnosno gradu iz kojeg dolaze.

Jožef Belović, dipl. ing.

Više fotografija pogledajte ovdje.