Obilježja državne mature 2010./2011. u ljetnome roku

Autor: Krunoslav Čelig, 30. 6. 2011.

Ispite državne mature polagali su učenici 4. razreda gimnazija koji su bili obvezni položiti ispite iz Hrvatskoga jezika, Matematike i stranoga jezika kako bi završili svoje gimnazijsko obrazovanje. Izborne predmete polagali su kako bi se mogli rangirati na visoka učilišta koja rezultate tih ispita koriste za rangiranje pri upisu svojih pristupnika. Učenici četverogodišnjih strukovnih i umjetničkih škola polagali su ispite državne mature kako bi se mogli upisati na visoka učilišta koja rezultate tih ispita koriste za izradbu rang listi pri upisu.

U nastavku pročitajte više...

Sva hrvatska visoka učilišta koriste rezultate ispita državne mature pri upisu. Ove je godine Centar u dogovoru sa Sveučilištem u Zagrebu zajedno s Medicinskim fakultetom, Hrvatskim studijima i Učiteljskim fakultetom organizirao dodatne provjere znanja i vještina na istovjetan način kao što su se provodili i ostali ispiti državne mature.

Pisalo se ukupno 52 ispita, odnosno dijelova ispita. Pristupnici su prijavili 161 970 ispita. U prosjeku je svaki pristupnik uz 3 obvezna predmeta prijavio i 1,5 izbornih predmeta.

Ocjenjivanje zadataka otvorenoga tipa provedeno je u Zagrebu tijekom travnja i svibnja, a ukupno je trajalo 14 dana. Zadatke otvorenoga tipa ocjenjivalo je više od 1200 nastavnika srednjih škola i visokih učilišta.

Svi su ispitni materijali digitalizirani i dostupni pristupnicima na njihovim stranicama u sustavu NISpVU od danas. Obrađeno je i pohranjeno više od 5.000.000 stranica.

Za sve ispite određeni su pragovi za ocjene. Ove je godine na svim ispitima postotak riješenosti za prolaznu ocjenu podignut u odnosu na prošlu godinu i iznosi 27%.

Ove je godine ispite državne mature obilježilo sljedeće:

1. vrlo veliki broj prijava učenika strukovnih škola za ispite državne mature: 95%
  2. broj učenika koji je završavao četverogodišnje školovanje bio je manji za više od 2000 učenika u odnosu na generaciju 2009./2010.
  3. na kraju 4. razreda više od 3000 učenika zbog negativne ocjene nije imalo pravo pristupiti ispitima državne mature
  4. uvježbavanje dijelova školskoga sastavka kao model ukazalo je na potrebu izmjene Ispitnoga kataloga iz Hrvatskoga jezika.

Ovogodišnji ispiti državne mature uspješno su provedeni i vjerujemo da će pristupnici, roditelji i nastavnici biti zadovoljni postignutim rezultatima.

Svi prigovori na ocjene riješit će se do 3. srpnja 2011. te će 4. srpnja 2011. svi rezultati biti konačni. Time će ljetni rok ispita državne mature završiti, a učenicima će se u školama izdati svjedodžbe i potvrde o položenim ispitima državne mature.

Ispitni koordinator