VAŽNO: Pravila ponašanja na ispitima državne mature

Autor: Krunoslav Čelig, 29. 3. 2011.

Poštovane učenice, poštovani učenici!

U ponedjeljak 4. travnja 2011. započinje polaganje ispita državne mature. Kako vam je poznato iz vremenika, 4. travnja pisat ćete ispit iz Hrvatskog jezika (esej), 5. travnja iz Engleskog jezika (čitanje s razumijevanjem i pisanje), te 6. travnja iz Njemačkog jezika (čitanje s razumijevanjem i pisanje).

U nastavku teksta pročitajte upute za predstojeće ispite...

Svi spomenuti ispiti počinju u 9:00 sati.

Obvezni ste biti pred ispitnom prostorijom najkasnije 30 minuta prije početka pisanja ispita, dakle u 8:30 sati, jer tada kreće prozivka kandidata da sjednu na za to predviđena mjesta u ispitnoj prostoriji.

Na oglasnoj ploči u školi u 8:00 sati bit će objavljen raspored u koju ste prostoriju raspoređeni, te se odmah uputite prema vratima te prostorije gdje će vas dočekati dežurni nastavnici.

Nastojte ne kasniti na ispit, no ako ipak zakasnite, imate pravo pristupiti ispitu ukoliko ne kasnite duže od 30 minuta od početka pisanja ispita.

U ispitnoj prostoriji dežuraju dva nastavnika, te osobe iz nadzora koje je imenovao Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Stoga, poštujte upute nastavnika i ponašajte se u skladu s pravilima o polaganju državne mature kako vas se zbog nepoštivanja istih ne bi udaljavalo iz ispitne prostorije ili poništio ispit.

Udaljavanje ili poništenje ispita, dijela ispita ili svih ispita državne mature izriče se učeniku ako:

1. se nepridržava uputa dežurnoga nastavnika,
  2. upisuje neprimjerene znakove ili sadržaj u ispitni materijal,
  3. se nepridržava uputa o uporabi propisanoga pribora,
  4. se osvrće ili razgovara,
  5. ometa tijek ispita,
  6. prepisuje ili dopušta prepisivanje,
  7. posjeduje ili koristi nedopuštena pomagala.

Dozvoljni (potrebni) pribor na ispitu propisan je ispitnim katalogom za svaki ispit.

U slučaju Hrvatskog jezika, te stranih jezika, učenik smije imati na ispitu samo kemijsku olovku crne ili plave boje.

Također, kako biste pristupili polaganju ispita, prije ulaska u ispitnu prostoriju morate dežurnome nastavniku predočiti osobni dokument sa slikom (npr. osobna iskaznica).

Želim vam puno uspjeha!

Ispitni koordinator