KA210 Digital Power 4. mobilnost u Portugalu

Autor: Tihana Mudrovčić, 27. 3. 2024.

U sklopu KA210 Erasmus + projekta „Digital Power“ naše nastavnice i učenici završili su uspješno i četvrtu mobilnost u Portugalu.

U razdoblju od 19. do 21. ožujka 2024. učenici 2.c razreda Ivano Jakšić i Ivan Miličević u pratnji nastavnica Ene Mijolović i Tihane Mudrovčić boravili su u Portugalu i sudjelovali u mobilnosti pod nazivom "Robotics and Coding".

Aktivnosti mobilnosti odvijale su se u školi Agrupamento de Escolas Terras do Ave u malom mjestu Pedome, 50-ak kilometara udaljenom od Porta. Nastavnice su bile smještene u gradiću Famalicăo, dok su djeca bila smještena u obiteljima u blizini Guimaraesa.

Prvi dan mobilnosti učenici su imali priliku sudjelovati na satima stranoga jezika sa svojim vršnjacima. Nakon toga, uslijedila je tura kroz školu gdje nam je koordinator portugalske škole pokazao Erasmus+ kutak škole, specijalizirane učionice za robotiku, školsku dvoranu, kantinu te zbornicu i ured pedagoginje koja je zadužena za rješavanje konflikata u školi.

U školskoj knjižnici službeno nas je pozdravio i ravnatelj škole Alberto Costa te nam zaželio ugodan boravak u školi. Sudionicima su uručeni simbolični pokloni i akreditacije.

Učenici svake škole imali su priliku ukratko predstaviti sebe, svoju školu i zemlju iz koje dolaze, a Ivano i Ivan podijelili su i privjeske s logom projekta koje je s učenicima na 3D printerima izradio kolega Zvonimir Međugorac.

Nakon ručka u školskoj kantini, koordinator portugalske škole Almerindo Oliveira održao je radionicu kodiranja u programu Code.org i kratku radionicu s mBotrobotima2. Bilo je vrlo zanimljivo i poučno.

Drugi dan smo se zaputili na cjelodnevni izlet vlakom u Porto. Domaćini su nas proveli gradom, a imali smo priliku i ploviti brodom po rijeci Douro i diviti se poznatim mostovima Porta. Šetali smo i poznatom Ribeira šetnicom, a slobodno vrijeme proveli smo u turističkoj ulici prepunoj suvenirnica, restorana i trgovina pod nazivom Santa Catarina. Ovdje smo kušali neke od portugalskih specijaliteta kao što su sendvič francesihna i riblji specijalitet bacalhau.

Poslijepodne smo posjetili predivnu povijesnu tržnicu u centru grada gdje smo kušali raznovrsno voće.

Posljednji dan mobilnosti nastavili smo posjećivanjem nastave u školi, ali i sudjelovanjem na radionicama. Sudjelovali smo na radionici Drones On, kao i na radionici sastavljanja i programiranja LEGO robota. Učenici su još posjetili školski klub robotike, a kasnije su imali zajednički sastanak gdje su u grupama pisali i prezentirali dojmove o samoj mobilnosti.

Nastavnici su još imali mogućnost obilaska predivnog grada Brage, gdje se i održala završna večer.

Oprostili smo se od naših portugalskih prijatelja puni dojmova i sa željama za što skorijim susretom na sljedećoj mobilnosti u svibnju.

Dojmovi učenika:

Ivano:

U portugalskoj obitelji sam se osjećao kao kod kuće, dočekali su me s puno gostoljubivosti i unatoč manju komunikacije na engleskom jeziku,  odlično smo se sporazumjeli.

Hrana je vrlo ukusna, a porcije su poprilično obilne.

Aktivnosti u školi su više manje bile super jer sam dobar dio toga već znao od prije.

Također sam pozitivno iznenađen sa sveukupnom komunikacijom na engleskom jeziku unutar projekta.

A najviše mi se dojmilo razgledavanje grada Porta (najbolji dio je bio posjet tržnici) te Guimarãesa koji je po meni jedan od najljepših gradova koje sam vidio. P.S. Prvom prilikom se selim :)

Ivan:

Jako su mi se svidjele aktivnosti na Erasmusu. Svidjele so mi se to što sam mogao pričati engleski jezik, posjeta Portu je bila jako zanimljiva jer smo vidjeli drugu kulturu i drugi način gradnje. Aktivnosti u školi su bile zanimljive ali i informativne, naučio sam kodirati web stranice, koristiti dronove. Te sam upoznao puno novih prijatelja.

Ostale fotografije možete pogledati na Facebook stranici projekta, kao i u galeriji: