Natjecanje Mladih GD Crvenog križa, 2024.

Autor: Benjamin Dobutović, 9. 3. 2024.

Gradsko i općinsko natjecanje Mladih Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci, održano 9. ožujka 2024. godine u prostorima  Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci i Srednje strukovne škole Vinkovci, bilo je već više od dvadeset godina u nizu najmasovnije u Hrvatskoj na ovoj razini, jer se uz nazočnih 16 ekipa osnovnih škola i 6 ekipa srednjih škola okupilo preko 250 sudionika.

Svečanost otvaranja uveličali su zamjenik gradonačelnika Vinkovaca Josip Romić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Vinkovaca Andrea Vinković, izaslanik župana vukovarsko-srijemskog Mario Matić, ravnatelji škola domaćina Zlatko Ruščić  i Domagoj Bujadinović, predsjednik Društva Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije dr. Mato Karalić, predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci doc.dr.sc. Dražen Švagelj, ravnatelji i mentori sudjelujućih škola.

U timu prosudbenog povjerenstva za natjecanje (računalno povjerenstvo) su od samog početka do kraja natjecanja i proglašenja službenih rezultata bila i naša tri predstavnika, Mirela Dobutović, Tihana Mudrovčić i Dobrila Hemetek.

Ekipe su rješavale dva testa: jedan iz prve pomoći, a drugi iz povijesti i djelatnosti Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Hrvatskog Crvenog križa, međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija, Deklaracije o ljudskim pravima i Konvencije UN o pravima djeteta, te pokazivale znanje i vještine pružanja prve pomoći na dvije praktične pozicije s po tri ozlijeđene osobe.

Ekipe su pokazale zavidnu razinu znanja i vještina pružanja prve pomoći, a vrijeme do proglašenja rezultata sudionici su proveli u duhu humanosti i prijateljstva, družeći se u sjajnoj atmosferi u holu škole uz glazbeni program one-man banda Jože Mikulčića.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola osvojila je ekipa Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara Vinkovci u sastavu: Leona Magdić, Lora Martinović, Filip Bartulović, Gabrijela Pisačić, Andrea Vukovac i Lucija Zec, pod vodstvom mentorice Sande Horvatović, drugo mjesto osvojila je ekipa Gimnazije Matije Antuna Reljkovića Vinkovci u sastavu: Terezija Matković, Elena Krizmanić, Alani Šibonjić. Larisa Jurić-Katunić, Gabrijela Dolanski i Nikolina Vukasović pod vodstvom mentorice Irene Tomić, a treće mjesto ekipa Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci u sastavu: Mislav Pfaf, Borna Božičević, Magdalena Lešić, Laura Pezić, Ema Pap i Lana Anđelić, pod vodstvom mentora Benjamina Dobutovića.

Mislav i Borna su učenici 3.D razreda, a Magdalena, Laura, Ema i Lana 3.F razreda naše škole.

Hvala razrednicama i profesoricama  Dobrili Hemetek i Sandri Šimunović koje su ohrabrile učenike za ovogodišnje ekipno natjecanje i profesoricama Mireli Dobutović i Tihani Mudrovčić na velikoj i nesebičnoj podršci.

Pohvalnice za sudjelovanje svim sudionicima, a pehare, priznanja i vrijedne knjige za osvojena prva tri mjesta u obje kategorije uručili su predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci doc.dr.sc. Dražen Švagelj, predsjednik Društva Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije dr. Mato Karalić, ravnatelj GDCK Vinkovci Branko Tomić, voditeljica socijalnih djelatnosti i za rad s mladima i volonterima GDCK Vinkovci Tena Galić i voditeljica zdravstvenih djelatnosti GDCK Vinkovci Nikolina Jukić.

Veliko oduševljenje osvajača prva tri mjesta pobudila je najava da će krajem lipnja (21.-24. 6.2024.), zajedno s najaktivnijim članovima Kluba Mladih Crvenog križa Vinkovci, sudjelovati na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskom gradu Solferinu, na mjestu na kojemu je nakon poznate bitke između francusko-sardinijskog saveza i vojske carske Austrije 1859. godine nastala plemenita ideja Crvenog križa.

Od srca zahvaljujemo svim sudionicima natjecanja na marljivim pripremama i pokazanom znanju, svim volonterima – članovima radnih tijela za provedbu natjecanja, sucima, računarskom povjerenstvu, šminkerima, manekenima, radnim ekipama logistike, a posebno sjajnim domaćinima iz Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci i Srednje strukovne škole Vinkovci!

Kako je bilo na natjecanju možete vidjeti na poveznicama koje se odnose na događaj:

Izvor: Škola, GDCK Vinkovci
Priloženi dokumenti: