PREDAVANJE I RADIONICA POVODOM DANA DRAGOVOLJNIH DARIVATELJA KRVI

Autor: Benjamin Dobutović, 26. 10. 2023.

Na inicijativu profesorice Mirele Dobutović kojoj su u organizaciji pomogli kolegica Tihana Mudrovčić i kolega Benjamin Dobutović danas je u suradnji Zdravstvene škole dr. Andrije Štampara, Lige protiv raka Vinkovci i Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci za učenice i učenike Tehničke škole Ruđera Boškovića održano zanimljivo predavanje i radionica ranog otkrivanja raka dojke.

U uvodnom dijelu su Tena Galić i Nikolina Jukić iz Crvenog križa Vinkovci predstavile važnost zdravstvenih programa u zaštiti života i zdravlja, s posebnim pozivom na uključivanje punoljetnih učenica i učenika u akcije darivanja krvi.

Potom su pod vodstvom svoje profesorice Tene Miljković, učenice Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara predstavile činjenice o raku dojke i na modelu ženskog poprsja prezentirale otkrivanje promjena na dojkama metodom palpacije, te fizioterapeutske vježbe u postoperativnom toku.

Rak dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno tkivo. Takve promijenjene stanice mogu otići i u limfne ili krvne žile i tako se proširiti u druge dijelove tijela. Uzrok nastanka raka nije poznat, ali brojne studije su pokazale povezanost nastanka raka dojke s nekim rizičnim čimbenicima, npr. dob, pojava raka dojke u bližoj obitelji, rana prva menstruacija i kasna menopauza, odgađanje rađanja i manji broj poroda, pretilost i fizička neaktivnost, te nezdrave navike.

No pravi uzrok nastanka raka dojki se pouzdano ne zna. Važno je naglasiti kako je izuzetno važno rano otkrivanje raka jer ukoliko se otkrije u početnoj fazi liječenje je kraće i uspješnije. Postoje neki faktori rizika koji se povezuju s nastankom ovog raka, međutim točan mehanizam nastanka nije u potpunosti razjašnjen. Velik je utjecaj nasljednih faktora tako da povećan rizik imaju žene u čijoj obitelji je netko bolovao od raka dojke. Povećan rizik imaju žene koje su dobile prvu menstruaciju prije 12. godine života, koje kasnije ulaze u menopauzu, nerotkinje i žene koje su rodile iza 30. godine. Okolišni faktori također imaju utjecaj, pa se nastanak raka dojke povezuje s pušenjem, izloženošću stresu i nezdravoj prehrani.

U svijetu je zabilježeno više od 2 milijuna novih slučajeva raka dojke te oko 685.000 smrti od istog. Prema posljednjim objavljenim podacima, u Hrvatskoj je u 2020.godini oboljelo 2.869 žena od raka dojke, u našoj županiji 100 žena. U 2021. godini u Hrvatskoj je od raka dojke umrlo 711 žena, u našoj županiji 40 žena.

Učestalost pojavljivanja ovog raka raste s dobi žene, no nije isključena njegova pojava i u mlađoj dobi. Muškarci također mogu oboljeti od raka dojke, ali puno rjeđe nego žene.

Više od 90 % oboljelih od raka dojke ima šansu za izlječenje ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi. Budući da su simptomi rijetki u ranim stadijima bolesti, redoviti samopregledi dojki od izuzetne su važnosti. Ako se prilikom samopregleda pronađe kvržica koja je na opip drugačija od ostalog tkiva dojke, zadebljanje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, bolovi u dojci, promjene u pazušnoj jami, te iscjedak iz bradavice, posebno ako je krvav, potrebno je javiti se svom liječniku.

Iako možemo očekivati sve veći broj slučajeva raka dojke uslijed starenja stanovništva, smrtnost od istoga u Hrvatskoj je u padu. Rak dojke više nije najčešći zloćudni uzrok smrti kod žena u Hrvatskoj, već se nalazi na trećem mjestu, nakon raka pluća i kolorektalnog raka. To je dijelom rezultat provođenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke, ali i sve bolje dijagnostike i liječenja raka dojke.

Provođenjem redovitih preventivnih aktivnosti (samopregled, UZV dojki, mamografija te sudjelovanje u programima probira) čuvamo i unaprjeđujemo svoje zdravlje. Od 2006. godine se u Hrvatskoj provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, a obuhvaća žene od 50. do 69.godine života koje se pozivaju na mamografski pregled dojki svake dvije godine s ciljem što ranijeg otkrivanja bolesti, većeg uspjeha liječenja, poboljšanja kvalitete života oboljelih te smanjenja smrtnosti.

Rano otkrivanje spašava život.

Fotografije sa događaja možete pogledati u  fotogaleriji:

Izvor: GDCK Vinkovci
Priloženi dokumenti: