KA210 Digital Power 3. mobilnost u Turskoj

Autor: Tihana Mudrovčić, 24. 10. 2023.

U sklopu KA210 Erasmus + projekta "Digital Power" naše nastavnice i učenici završili su uspješno i treću mobilnost u Turskoj.

U razdoblju od 16. do 18.listopada 2023. učenici 2.b razreda Matej Mijatović i Filip Stjepanović u pratnji nastavnica Marije Barac i Tihane Mudrovčić boravili su u Düzceu, gradu otprilike 300 kilometara udaljenom od Istanbula, i sudjelovali u mobilnosti pod nazivom "Virtual reality".

Učenike su u Düzceu dočekali vršnjaci sa svojim roditeljima koji su im bili domaćini tijekom mobilnosti.

Kroz tri dana bogatog programa sudionici su imali priliku upoznati tursku kulturu i običaje kroz tradicionalne plesove, hranu i glazbu.

Prvi dan dočekao nas je vrlo uigran projektni tim nastavnica i nastavnika osnovne škole Ismet Pasa Ortaokulu pod vodstvom koordinatorice Fatme Nur Korkmaz Sert.

Učenici su prezentirali nekoliko tradicionalnih plesova tipičnih za pokrajinu Düzce.

Nakon pozdravnog govora ravnatelja škole Hüseyna Ilhana te predstavnika za obrazovanje, sudionici su se zaputili u školu gdje su sudjelovali na nastavi Engleskog jezika i Znanosti(Priroda i Biologija).

Nakon ručka učenici škole predstavljali su svoje znanstvene eksperimente, a sudionici su imali priliku isprobati mBotova te kodiranje.

Drugi dan mobilnosti fokusirao se na orijentacijske vještine u prirodi uz pomoć MapRun aplikacije. Sudionici su se podijeljeni u timove zaputili u povijesni gradić nedaleko od Düzcea, Konuralp. Lokalni vodič proveo nas je kroz iskopine rimskog amfiteatra što je bilo iznimno zanimljivo.

Glavna aktivnost, natjecanje održala se uz pomoć MapRun aplikacije gdje su sudionici morali pronaći kontrolne točke po gradu u što kraćem vremenu.

Nakon ručka uz povijesne iskopine, posjetili smo muzej gdje smo imali priliku vidjeti raznolike skulpture i artefakte iz rimskog doba.

Vrhunac dana bio je izlet na prekrasne vodopade i jezero Eftene.

Posljednji dan učenici su imali priliku raditi s virtualnim naočalama u programu za učenje kemije koju su osmislili studenti obližnjeg sveučilišta. Uz to, uz pomoć zelenog ekrana snimili su i video sa ekološkim porukama.

Naravno, imali su i radionicu tradicionalnog plesa. Unatoč kiši, sa svojim vršnjacima plesali su na školskom dvorištu i zabavljali se.

Kako je 18.10. proglašen svjetskim danom kravate, naš tim odlučio je poslati kratki video svojim kolegama u Vinkovcima iz daleke Turske.

Nakon ručka podijeljeni su certifikati svim sudionicma projekta.

Ravnatelj škole nastavnicima je također uručio progodne poklone, te ih počastio svirkom tradicionalnog instrumenta baglame.

Večer su učenici proveli sa svojim obiteljima domaćinima, a nastavnici su se oprostili na večeri na starom salašu uz tradicionalnu glazbu.

Dojmovi učenika:

„Jako su mi se svidjele aktivnosti Erasmusa. Od orijentacije do VR naočala i rada sa zelenim ekranom. Priroda je bila predivna i svaki sastanak i druženje s drugim učenicima iz drugih zemalja bili su korisni. Ljudi su vrlo ljubazni, a hrana i turski specijaliteti odlični. U ovome projektu naučio sam se snalaziti u prirodi i vježbao sam opažanja detalja u prirodi na zabavan način. Ujedno sam i naučio nekoliko turskih riječi.“, rekao je Filip Stjepanović

„Meni je bilo super kod domaćinske obitelji u Düzceu i bili su vrlo gostoljubivi. Sve aktivnosti su bile fora i hrana je bila super. Naučio sam malo o njihovoj kulturi i par turskih riječi.“, Matej.

Naš tim imao je priliku kratko posjetiti i doživjeti i Istanbul, te smo se puni dojmova u subotu zaputili prema Hrvatskoj.

Više fotografija možete pogledati na Facebook stranici projekta, kao i u Galeriji:

Ovaj tjedan: 1990