ROBODAN 2023.

Autor: Ena Mijolović, 23. 10. 2023.

Robodan predstavlja spoj elektrotehnike, mehatronike, strojarstva i programiranja u kojem svake godine prikazujemo inovacije iz svijeta robotike i tehničkih znanosti. Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci i partneri iz Osijeka organiziraju ROBODAN u sklopu projekta ELPROS. Ove godine aktivnost je održana 20. listopada u vremenu od 10 do 15 sati u prostorima Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci. Sudionici Robodana posjetiteljima su predstavljali razne inovacije iz tehničkog svjeta, a ovo su neki od dojmova samih sudionika i posjetitelja...

„Mi smo partneri RCK iz Osijeka u području robotike, naša je obaveza i želja da promoviramo tehniku i nauku, a to najbolje promovira robotika koja je spoj vrhunskih tehnologija koje danas postoje. Očekujem da učenici odu s pozitivnim stavovima i željom da nakon osnovne škole upišu neke od naših lijepih smjerova.“, rekao je Zlatko Ruščić, ravnatelj Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci.

Na Robodanu prikazivalo se i razgovaralo o raznim programima, robotima i strojevima. Jedan od takvih primjera predstavljao je nastavnik Jožef Belović:

„Pripremali smo pogon za automatizaciju, konkretno za predmet Upravljanje i regulacija gdje se vidi kako se pomoću automatiziranih sustava može olakšati svakodnevni posao. Smatram da su svi ovi događaji lijepa prilika kada učenici osnovnih škola, ali i drugi zainteresirani mogu doći u kontakt s tehnologijom, što im kasnije može pomoći pri odabiru srednjoškolskog obrazovanja.“

Osim nastavnika i izlagača, sudjelovali su i brojni učenici koji su predstavljali svoje ideje i radove.

„Ovaj je dan jako zanimljiv, ima puno ljudi iz raznih mjesta. Radimo s robotima i pokazujemo ih mlađim generacijama da ih zainteresiramo za Tehničku školu i da potencijalno upišu naš smjer. Smatram da su roboti već sad u velikoj uporabi, a da će se u budućnosti još više koristiti.“, komentirao je učenik Gabrijel Jelić iz 4. b razreda.

„Sve mi svidjelo, a najviše mi se svidio rad robota jer sam osobno sudjelovao u tome. Smatram da je spoznaja robotike korisna jer je to sve budućnost i mislim da znanje o tome ne može nikom škoditi. Planiram i sljedeće godine sudjelovati na ovom danu jer me ovo jako zanima te bi volio sastaviti robota.”, rekao je učenik Antonio Ribarić iz 3. d razreda.

Osim robotike i tehnologije, sa sugovornicima smo govorili i o temama kao što su fizika i svemir:

Sudjelovanjem u Robodanu željeli smo pokazati učenicima osnovnih škola da zapravo sve kreće od fizike, Oerstedovog pokusa i elektromagnetizma te na koji način zapravo funkcioniraju roboti. Učenici misle da je to niz zupčanika i kotačića, a zapravo funkcionira na principu elektromotora i hidrauličkog tlaka, a napravili smo nekoliko primjera koji prikazuju oba principa rada. Osim toga,  pripremili smo i predavanje o istraživanju svemira, programiranju Arduina i o tome kako zapravo pomoću različitih senzora možemo prikupiti podatke iz dalekog svemira i vidjeti kako danas oni utječu na nas. Sve se to danas može povezati te uključiti u istraživanja o klimi i svemu ostalom.”, istaknula je nastavnica Dobrila Hemetek.

„Povodom Robodana organizirali smo za sve posjetitelje razne postaje na kojima su mogli vidjeti primjere iz robotike, elektrotehnike i strojarstva. Cilj nam je bio okupiti što više mladih kako bi im to olakšalo odabir budućeg zanimanja. Moja uloga pri organizaciji Robodana bila je da okupim volontere i da koordiniram njihov rad. Mogu reći da smo u tome uspjeli i da smo ovaj dan uspješno priveli kraju. Nadam se da se sadržaj svidio našim posjetiteljima i da ćemo sljedeće godine moći ponuditi nešto još zanimljivije i bolje.”, zaključila je psihologinja Helena Tomšek.

Robodan jedan je od najvažnijih događaja u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića Vinkovci čiji je cilj mlađim generacijama približiti svijet robota i tehnologije. Svi sudionici potrudili su se kako bi u što boljem svjetlu prikazali projekt, ali i našu školu zajedno s učenicima i njihovim postignućima.

Članak napisale članice Novinarske grupe Laura Pezić i Valentina Dolić, 3. f

Pogledajte fotografije (izvor: Medijska i Novinarska grupa):http://ss-tehnicka-rboskovica-vk.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=301

Mediji o ROBODANU: