Ambassador for a Day

Autor: Tihana Mudrovčić, 10. 5. 2019.

U srijedu, 8.svibnja 2019. učenik 3.g razreda Ante Meštrović postao je veleposlanik Kraljevine Norveške u Zagrebu na jedan dan. Ante je tako imao priliku uz veleposlanicu Astrid Versto vidjeti kako izgleda dan jednoga diplomata, te je također zajedno sa mladim veleposlanicima posjetio Hrvatski Sabor i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava gdje se razgovaralo o maldima danas u Hrvatskoj, te o njihovoj budućnosti.

Događaj se organizira 2.godinu zaredom pod pokroviteljstvom Britanskog veleposlanstva i njihovog predstavnika koji je glavni inicijator svega, Andrewa Dalgleisha.
Ante je na ovaj natječaj poslao svoj jednominutni video s razmišljanjima o položaju i životu mladih u Hrvatskoj te problemima u vezi njihove budućnosti, a također se osvrnuo i na veliki broj iseljenih mladih. Njegov video jedan je od 7 izabranih od ukupno 29 prijava mladih iz cijele Hrvatske (16-18 godina).
Svakom učeniku dodijeljeno je mjesto veleposlanika određenog veleposlanstva gdje su proveli većinu dana uz prave veleposlanike. Ante je bio veleposlanik Kraljevine Norveške uz gospođu Astrid Versto.
Ostali sudionici bili su veleposlanici Velike Britanije, Irske, Španjolske, Australije, Njemačke i Švedske.
Uz pratnju nastavnice Tihane Mudrovčić dio vremena proveo je u Saboru ( razgovor s Željkom Reinerom, Vesnom Pusić, Bojanom Glavaševićem i Domagojem Ivanom Miloševićem), a također je bila i diskusija u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava s ministrom Markom Pavićem.

Sve u svemu jedno lijepo i poučno iskustvo gdje su učenici u jednom danu vidjeli kako funkcionira posao jednog diplomata i gdje su imali priliku izraziti svoje stavove i mišljenja u vezi politike za mlade danas.

07.07.2020. 12:27
Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku
Kao što je propisano Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021., u srijedu, 8. srpnja 2020. godine započinju prijave obrazovnih programa u sustavu NISpuSŠ. ... The post Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku appeared first on CARNET .

07.07.2020. 10:32
CARNET-ova konferencija za korisnike 2020. u hibridnom formatu
CARNET-ova konferencija za korisnike - CUC2020 održat će se 22. godinu zaredom, ovaj puta u novom, hibridnom formatu. Zbog trenutne situacije izazvane koronavirusom sudionici će imati priliku, od 4. do ... The post CARNET-ova konferencija za korisnike 2020. u hibridnom formatu appeared first on CARNET .

9. lipnja - Dan hrvatskih putujućih knjižnica – bibliobusa
09.06.2020. 11:56
9. lipnja - Dan hrvatskih putujućih knjižnica – bibliobusa
U znak sjećanja na datum kad je 1969. godine u Rijeci krenuo na put prvi namjenski hrvatski bibliobus, 9. lipnja se obilježava, od 2019. godine, kao Dan hrvatskih bibliobusa. Nacionalnim Danom hrvatskih bibliobusa slavimo jednu od mnogih važnih i nezamjenjivih usluga koje naše narodne knjižnice nude građanima - uslugu pokretnih knjižnica.