Ambassador for a Day

Autor: Tihana Mudrovčić, 10. 5. 2019.

U srijedu, 8.svibnja 2019. učenik 3.g razreda Ante Meštrović postao je veleposlanik Kraljevine Norveške u Zagrebu na jedan dan. Ante je tako imao priliku uz veleposlanicu Astrid Versto vidjeti kako izgleda dan jednoga diplomata, te je također zajedno sa mladim veleposlanicima posjetio Hrvatski Sabor i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava gdje se razgovaralo o maldima danas u Hrvatskoj, te o njihovoj budućnosti.

Događaj se organizira 2.godinu zaredom pod pokroviteljstvom Britanskog veleposlanstva i njihovog predstavnika koji je glavni inicijator svega, Andrewa Dalgleisha.
Ante je na ovaj natječaj poslao svoj jednominutni video s razmišljanjima o položaju i životu mladih u Hrvatskoj te problemima u vezi njihove budućnosti, a također se osvrnuo i na veliki broj iseljenih mladih. Njegov video jedan je od 7 izabranih od ukupno 29 prijava mladih iz cijele Hrvatske (16-18 godina).
Svakom učeniku dodijeljeno je mjesto veleposlanika određenog veleposlanstva gdje su proveli većinu dana uz prave veleposlanike. Ante je bio veleposlanik Kraljevine Norveške uz gospođu Astrid Versto.
Ostali sudionici bili su veleposlanici Velike Britanije, Irske, Španjolske, Australije, Njemačke i Švedske.
Uz pratnju nastavnice Tihane Mudrovčić dio vremena proveo je u Saboru ( razgovor s Željkom Reinerom, Vesnom Pusić, Bojanom Glavaševićem i Domagojem Ivanom Miloševićem), a također je bila i diskusija u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava s ministrom Markom Pavićem.

Sve u svemu jedno lijepo i poučno iskustvo gdje su učenici u jednom danu vidjeli kako funkcionira posao jednog diplomata i gdje su imali priliku izraziti svoje stavove i mišljenja u vezi politike za mlade danas.