Svjetski dan voda 2018.

Autor: Benjamin Dobutović, 22. 3. 2018.

Po peti put u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića Vinkovci uz veliku podršku ravnatelja škole profesora Mate Vukušića, brojnih kolega i kolegica, poticajem mentorice Andreje Pokas obilježili smo Svjetski dan voda. Svjetski dan voda 22. ožujka svake godine usmjerava pozornost na važnost vode.

Tema Svjetskog dana voda 2018. godine je Priroda za vodu, a proučava prirodna rješenja za izazove s kojima se suočavamo u 21. stoljeću. Ovogodišnja tema istražuje kako možemo koristiti prirodu za poboljšanje kvalitete vode. Danas 2,1 milijarda ljudi živi bez sigurne pitke vode kod kuće, što utječe na njihovo zdravlje, obrazovanje i život.

U prosincu 2016., Opća skupština Ujedinjenih naroda jednoglasno je usvojila rezoluciju "Međunarodno desetljeće (2018.-2028.) za akciju - Voda za održivi razvoj"  kako bi se stavio veći fokus na vode tijekom deset godina.

Ističući da je voda kritična za održivi razvoj i iskorjenjivanje siromaštva i gladi, države članice UN-a izrazile su duboku zabrinutost zbog nedostatka pristupa pitkoj vodi. Danas, 2,1 milijarda ljudi živi bez sigurne pitke vode kod kuće što utječe na njihovo zdravlje, obrazovanje i život.

Desetljeće će započeti Svjetskim danom voda 22. ožujka 2018., a prestaje na Svjetski dan voda, 22. ožujka 2028.

Dan voda svake godine obilježavamo s novim sloganom te je ovogodišnji slogan ODGOVOR SE NALAZI U PRIRODI.  Postavljajući pitanja kao što su  kako spriječiti onečišćenje voda, kako spriječiti poplave ili suše s kojima se i mi ovdje u Hrvatskoj sve češće susrećemo, moramo osvijestiti kako su velikim dijelom  odgovori u prirodi, u nama. Odgovornost  nas ljudi  je ključna u sprečavanju onečišćenja i zaštiti prirodnog okruženja.

Novo desetljeće će se fokusirati na održivi razvoj i integrirano upravljanje vodnim resursima za postizanje društvenih, ekonomskih i ekoloških ciljeva i provođenju i promociji povezanih programa i projekata, kao i na unapređivanju suradnje i partnerstva na svim razinama u cilju pomoći u postizanju međunarodno dogovorenih ciljeva vezanih uz vodu.

Izvor: Mirela Dobutović, prof. mentor

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
11.12.2018. 09:52
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.