Međunarodni dan žena

Autor: Marija Barac, 8. 3. 2016.

Međunarodni dan žena 8. ožujka (skraćeno Dan žena) obilježava se u sjećanje na pobunu žena protiv teških i diskriminirajućih uvjeta rada. Najpoznatija demonstracija održana je 1908. godine u New Yorku na kojoj je marširalo više od 15 tisuća žena za bolje plaće i pravo glasa. Dvije godine poslije u Kopenhagenu „Socijalistička Internacionala“ ustanovila je Međunarodni dan žena koji je sljedeće godine obilježen u brojnim državama Europe. Trebalo je imati hrabrosti otrgnuti se okovima prošlosti, no zahvaljujući snažnim ženama i njihovoj neumornoj borbi, to je i uspjelo. Iako su se dogodile mnoge pozitivne promjene, širom svijeta i danas postoje diskriminacija i nasilje nad ženama. Borba za ravnopravnost i nenasilje tako se i dalje nastavlja.Između ostalih važnih povijesnih događaja, na ovaj datum, obilježava se i sjećanje na požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku 1911. godine kada je poginulo preko 140 žena.