MEĐUNARODNI DAN VOLONTERA - 5. prosinca

Autor: External , 5. 12. 2015.

MEĐUNARODNI DAN VOLONTERA - 5. prosinca

VOLONTIRAM - MIJENJAM SVIJET !

MIGRACIJE BEZ DISKRIMINACIJE

Uoči Međunarodnog dana volontera, Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci, uz podršku ravnatelja Tehničke škole Ruđera Boškovića Mate Vukušića, a na inicijativu Benjamina Dobutovića, povjerenika Crvenog križa u Tehničkoj školi, organiziralo je 4. prosinca 2015. u zgradi srednjoškolskog centra u Vinkovcima program pod nazivom "Volontiram - mijenjam svijet !".

Program su podržali i ravnatelji Srednje strukovne škole Marija Sunđi i Drvodjelske - tehničke škole Josip Jovanovac, te povjerenice Crvenog križa u ovim školama Mirna Šabarić i Katarina Josić, pa je sudjelovalo više od 200 učenika ovih škola.
U prizemlju centra bili su postavljeni promidžbeni štandovi uz koje su dežurali članovi Mladih Crvenog križa i ujedno obavljali upis novih članova.

Kako je tema ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana volontera, u skladu s aktualnom situacijom i u svijetu i u nas, "Migracije bez diskriminacije", nakon uvodne prezentacije o volonterskom radu koje su održali članovi Mladih Crvenog križa Tehničke škole Iva Didović, Dominik Jelinić i Almir Zoletić, prezentaciju o migrantskoj krizi i ulozi volontera Hrvatskog Crvenog križa u zbinjavanju više od 460.000 migranata koji su od 16. rujna prošli kroz Hrvatsku u potrazi za utočištem i novim, boljim i sigurnijim životom u zemljama zapadne Europe održali su ravnatelj GDCK Vinkovci Branko Tomić i predsjednica Mladih Crvenog križa Vinkovci Tena Galić.

Zahvaljujući nazočnosti medija, ravnatelj Tomić je javno zahvalio svim volonterima koji su i tijekom Domovinskog rata, i tijekom prošlogodišnje katastrofalne poplave, kao i u posljednja tri mjeseca tijekom migrantske krize, ali i u svakoj drugoj prilici, neumorno radili kako bi pomogli osobama u nevolji.

Za ilustraciju, od 16. rujna do 5. studenoga 2015., kada je zatvoren prihvatni centar u Opatovcu, 89 volontera Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci odradilo je gotovo 9.000 radnih sati kako bi pomogli migrantima da što lakše prođu svoj put kroz Hrvatsku. S obzirom da je ova izvanredna situacija nacionalnih razmjera, operacijom upravlja Hrvatski Crveni križ, a u provedbi operativnih zadaća sudjelovalo je do sada više od tisuću profesionalaca i volontera Hrvatskog Crvenog križa.

Želeći im odati priznanje za humanost, izaslanstvo HCK koje je predvodio izvršni predsjednik Robert Markt i volontere Hrvatskog Crvenog križa i drugih humanitarnih organizacija, među kojima je bila i članica Mladih Crvenog križa Vinkovci Karolina Tutiš, primila je u Predsjedničkim dvorima u Zagrebu upravo u vrijeme ovog programa i predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović.

Predavanje je potom ponovljeno i u Srednjoj strukovnoj školi, a za kraj programa Benjamin Dobutović je snimio "milenijsku fotografiju" na kojoj su sudionici držali u rukama slogan "Volontiram - mijenjam svijet !" i temu ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana volontere "Migracije bez diskriminacije".

Izvor: Crveni Križ Vinkovci

Ovaj mjesec: 12079