Stručna ekskurzija 2.a u UNIDAL

Autor: Darija Dasović Rakijašić, 16. 5. 2009.

UNIDAL je pravi ambijent za strojare, pravo strojarsko okruženje. Užareno željezo! Kovanje! Strojni čekići!  Preše! Buka! Vrućina! Opasnost od povreda sa svih strana!

Opasnost od povreda sa svih strana! Učenici otvorenih usta i raširenih očiju prate što se događa komadu čelika na putu od grijanja u vatrenom ognju iz kojega frcaju iskre gotovo gorućeg čelika  blještavog usijanja, stavljanja u ukovnje, snažnim udaranjem na jednom strojnom čekiću pa na drugom pa na trećem.... pršti užarena okujina. Učenici instinktivno uzmiču.

Izradak se deformira i oblikuje prema gravuri ukovnja. Još jedan udarac čekića… i još jedan. Izradak se hladi i dok poprima tamnocrvenu boju pada na pokretnu traku na kojoj prepoznajemo da su to krajnici spona upravjlačkog mehanizma automobila (BMV-a, rekoše nam poslije).

Ne mogu vjerovati da II.a tako pozorno i sa zanimanjem gleda i sluša dok poslovođa objašnjava što se sve dalje događa s otkivcima, koje sve obrade materijala slijede. No, mene posebno zanima kakvi će biti odgovori na pitanja postavljena u vezi s tehnološkim procesom proizvodnje u UNIDAL-u a što treba pripremiti za domaću zadaću.

Dragutin Jagar, prof.

Ovaj mjesec: 12024