Sveučilište u Osijeku prihvatilo državnu maturu kao uvjet upisa

Autor: Darija Dasović Rakijašić, 1. 2. 2009.

Na sjednici Senata Sveučilišta u Osijeku, održanoj 26.siječnja 2009. godine, jednoglasno je usvojen zaključak da će od akademske godine 2010/11. položena državna matura biti uvjet za upis na sve fakultete u sklopu ovog sveučilišta.

Podsjetimo, državna matura - čije provođenje započinje slijedeće godine - uvodi se kao standardizirani završni ispit srednjoškolskog obrazovanja u Hrvatskoj, te ujedno kao jedinstveni nadomjestak za razredbene ispite koje su učenici do sada morali polagati kako bi se upisali na preddiplomske programe hrvatskih visokih učilišta.

Na proljeće ove godine učenici trećih razreda četverogodišnjih srednjih škola polagat će i probnu državnu maturu, kako bi već godinu dana prije polaganja one 'prave' mogli izravno dobiti osjećaj kako će se ista točno polagati, te kolika će biti zahtjevnost državnomaturalnih ispita iz pojedinih predmeta. Zanimljivo je istaknuti da su predprijave za polaganje probne državne mature pokazale kako je zanimanje učenika za polaganje državne mature iznimno veliko. Naime, prema  podacima Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, za polaganje ovogodišnje probne državne mature prijavilo se preko 90% učenika svih trećih razreda četverogodišnjih srednjih škola.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

Izvor: http://drzavnamatura.skole.hr/TdM/vijesti?news_id=2231