Vinkovci, grad na dlanu

Autor: Administrator , 8. 5. 2013.

U prepunoj kongresnoj dvorani vinkovačkog hotela Slavonija, sinoć je predstavljena knjiga našeg profesora i kolege, magistra geografskih znanosti Vladimira Ćirića "Vinkovci, grad na dlanu".

Knjiga predstavljeno drugo i prošireno izdanje o povijesti grada na Bosutu čije je prvo izdanje objavljeno 2004. godine. Tako je knjiga sa 250 "narasla" na čak 540 stranica velikog formata. Osim na hrvatskom, tekst je pisan i na engleskom jeziku.

- Želio sam da nešto ostane iza mene, ali i da starijima dirnem u emocije, a mladima pokažem u kakvom gradu žive i naučim ih nešto o njihovom gradu. U ovih deset godinaa pratio sam i bilježio što se zbivalo i ubacio u novo izdanje. Upoznao sam i iznutra ljepotu crkve sv. Euzebija i Poliona, ljepoticu koju nazivamo "brodska imovna općina", prehodao sam i istražio nove dijelove grada, periferiju, parkove, Trg bana Šokčevića. Morao sam nadopisivati dijelove o antičkim Vinkovcima jer je lani u ožujku pronađeno čuveno rimsko srebro, a to je moralo ući u knjigu, isto tako i pronalazak arheološkog lokaliteta Kamenica. Dodao sam i jedno cijelo poglavlje o turističkim potencijalima Vinkovaca. Dok sam prikupljao materijal vidio sam koliko mi toga u gradu imamo, a ne primjećujemo u svakodnevnoj žurbi. Ovo je europska knjiga za europske Vinkovce - rekao je autor.

S obzirom na važnost ovakve publikacije, ne čudi što su projekt podržali i vodeći ljudi grada Vinkovaca. Gradonačelnik Mladen Karlić pohvalio je autora što je imao hrabrosti nadopisati knjigu od prije 10 godina, a dopredsjednik Sabora, Tomislav Čuljak misli kako nema boljeg tajminga za predstavljanje knjige o povijesti Vinkovaca od sadašnjeg, pred ulazak u EU.

Ovakvu knjigu ne može napisati netko tko Vinkovce ne voli kao Ćirić - rekao je Tomislav Čuljak.

fotos by Benjamin Dobutović