MEĐUNARODNI DAN ŽENA

Autor: Marija Barac, 8. 3. 2013.

Diljem svijeta obilježava se Međunarodni dan žena 8. ožujka, kao simbol ženske borbe za ravnopravnost započete prije više od 100 godina. Taj Dan bi trebao biti praznik kojim žene slave sve što je na tom području postignuto.

Nažalost, danas služi više kao podsjetnik da neravnopravnost koja još uvijek postoji. Ustanovljen je 1910. godine, na prvoj ženskoj konferenciji u Kopenhagenu, i to na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin. Iduće godine Međunarodni dan žena obilježilo je više od milijun ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj.

Istodobno se dogodio požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku, u kojem je poginulo  više od 140 žena. Slabe mjere sigurnosti bile su uzrok tako velikom broju žrtava.

Ujedinjeni narodi su ga 1977. godine službeno stavili u svoj kalendar, pa ćemo mi, ravnajući se prema tome, zaželjeti sretan međunarodni Dan žena svim našim zaposlenicama i učenicama, uz želje da budu ravnopravne, sretne i da se prema njima svi odnose s poštovanjem ne samo danas, nego svih tristo šezdeset i pet (ili šest) dana u godini.

Naše učenice napisale su radove o ženama koje su ostavile i ostavljaju najjači utisak na njih.

Majka

Sigurna sam da ne postoji veća ljubav od majčinske. Od naših prvih suza,od našeg prvog uzdaha, plača,ona je s nama,ona je tu. Tko bi rekao da u jedno srce, jednu dušu, stane toliko anđeoske ljubavi !? Znam da je majka zasigurno jedna jedina osoba koja me neće nikada napustiti niti iznevjeriti. Ni jedan čovjek ne može zamisliti koliko je ispunjen žarom  majčinske ljubavi.

Majka je štit cijeloga života. Moj anđeo čuvar. Ona je jedina koja je pored mene čitav život. Do njenog zadnjeg daha spremna je žrtvovati se za mene. Čuva me svojom beskrajnom nježnošću. Moja mati je osoba koja prva zaslužuje moju ljubav. Onu najljepšu ljubav.

Znam se pitati, kako odgovaram na majčinsku ljubav ? Koliko često svoje ponašanje držim u skladu s njenom ljubavlju prema meni ? Naravno da je moja majka prva osoba na listi moga srca u dubini moje duše. No ,s druge strane,kao i kod svakoga , postoje trenutci kada prema svojoj majci ne postupam ispravno.

Nakon toga mi bude žao...Nekad  i do suza, zapravo, priznajem, uvijek. Kad god se posvađamo zna mi reći : ,, Sjetit ćeš se kada bude kasno,bit će ti žao,žalit ćeš zbog svake svoje pogrešne riječi ! '' Njene riječi su duboko urezane u moje misli. Znaju me zaustaviti prije no povisim ton na svoju majku.

Kako bi mi bilo da ,jednoga dana,kada moje majke više ne bude,kada ne bude vidjela svjetlost života na zemlji,kada joj se dah zaustavi,kada  joj srce prestane kucati i da se sjetim tada moga lošeg odraza,ne želim ni zamisliti. Nikako ne želim osjetiti tu bol.

Moja želja je upravo suprotno. Osjetiti zadovoljstvo,osjetiti njeno upozorenje na pozitivan način. Vjerujem da bi svi kada bi bili u ovakvoj situaciji,željeli isto. Majka je raj ljubavi. Ona zaslužuje ono najbolje. Nemoj prokockati priliku i ne pružati majci od sebe najbolje što možeš.

Imaš šansu,otvori i ti svoja vrata njoj,širom,kao što je i ona otvorila svoja tebi, zauvijek !

Anja Pejaković, 2.d

Mama, mama, pogledaj!

Moja je mama pisala pjesme,
A onda ih je počela držati
Kao rijetke leptire
Ili pak osušene livadske trave
U herbariju.

I pjesme joj sada vonjaju
Na nedotaknutost,
Stale su
I ona kao da je skupa s njima stala
S onim pogledom
U ništa,
Pretražujući sebe.

Moja je mama pisala pjesme,
Ali nije postala Cvetajeva ili Plath,
Jer u njoj je još dječačkog prkosa
I ona misli na svoje tri kćeri,
Na tatu, baku, djeda, Tetku
I dobre pretke
(pa čak i na mačka).

Moja je mama pisala pjesme
I dalje, i još ih svakim danom
piše
u svojoj dalekoj sjeti
dok  radi po kući
i kada me poljubi
i kada me kudi.

Ali šutjeti ne znači kriti.
Njene riječi još su glasnije
U svakoj kretnji i navici.

Ona je sama po sebi Pjesma;
Nedokučiva i pamtljiva.

Paula Ćaćić, 4.g