Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika

Autor: Tatjana Dujić, 15. 3. 2024.

Hrvatski jezikoslovci nezadovoljni Novosadskim dogovorom, prema kojemu se hrvatski jezik nazivao hrvatskosrpskim, objavili su u Telegramu 17. ožujka 1967. Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika.

Povodom obilježavanja dana 17.3. 1967. kada su nezadovoljni hrvatski jezikoslovci izdali Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga jezika, učenici 4.d razreda s mentoricom Tatjanom Dujić istraživali su ulogu Matice hrvatske, značaj Deklaracije, ulogu M. Krleže i kažnjavanje potpisnika. Svoje istraživanje predstavili su u obliku plakata, pjesme, prezentacije, radove pogledajte u nastavku. Tijekom aktivnosti upoznali su povijest hrvatskoga jezika i njegovali ljubav prema jeziku.