Večer matematike

Autor: Tomislava Čuljak, 6. 12. 2014.

Kao i svake godine diljem Hrvatske u osnovnim i srednjim školama se organizira večer  matematike. Tako se i u našoj školi po drugi put 4. prosinca organizira večer u kojoj učenici na zabavan način uspješno rješavaju matematičke probleme.

Večer je organizirana kao skup radionica koje prvenstveno potiču izgradnju pozitivnog stava prema matematici. Učenicima se kroz razne igre, matematičke križaljke, logične slikovne premetaljke i razne druge aktivnosti matematika prikazuje na sasvim drugačiji način. Način na koji matematika više nije bauk, već prirodna znanost koja definira  nas, naše živote i sve oko nas. Puno puta nismo niti svjesni da neke uobičajene stvari koje radimo sa zadovoljstvom predstavljaju temelje matematike kao na primjer odigravanje jedne  kartaške  ili kompjuterske igre. U današnje vrijeme kada je tehnologija na vrhuncu evolucije i kada svi težimo da imamo najnoviji ˝smartphone˝ rad istoga zasnovan je na nizu matematičkih algoritama koji su ugrađeni u ono malo čudo tehnologije što zovemo chip.

Večer matematike je zamišljena kao niz pojedinih radionica koje učenici obilaze i za sebe odabiru aktivnost u kojoj će sudjelovati. Tako se u našoj školi moglo vidjeti od kartaških igara, šahovskih dvoboja, sudoku križaljki, tangram problema pa sve do pravih matematičkih zadataka koje su učenici s veseljem više ili manje uspješno rješavali. Inicijalni začetnik ovih večeri u Hrvatskoj je Hrvatsko matematičko društvo, koje je pomoglo u kreiranju pojedinih radionica.

Na kraju se može zaključiti da učenici u jednom neobveznom školskom programu sa zadovoljstvom sudjeluju. Na licima im se ne može iščitati ono poznato ˝hajde zvoni˝, već žele još u noći koja je, na kraju se ispostavi, prekratka.