Svjetski dan sigurnosti i zdravlja na radu 28. travnja

Autor: Benjamin Dobutović, 28. 4. 2023.

Svjetski dan sigurnosti i zdravlja na radu 28. travnja, uz potporu Međunarodne organizacije rada (ILO), od 2003. godine obilježava se kao međunarodna kampanja za promicanje sigurnog, zdravog i dostojanstvenog rada.

Navedeni datum odabran je kao uspomena na 28 smrtno stradalih radnika na gradilištu u državi Connecticut u Sjedinjenim Američkim Državama. Obilježavanjem ovog dana nastoji se utjecati na podizanje svijesti o važnosti osiguranja zdravog i sigurnog okruženja za rad, što je dakako u skladu i sa odredbama Europske konvencije o ljudskim pravima prema kojima svaki radnik ima pravo raditi u uvjetima u kojima se cijeni njegovo zdravlje, sigurnost i dostojanstvo.

Sigurnost i zdravlje na radu je multidisciplinarno područje koje se bavi zaštitom na radu, zdravljem  i dobrobiti ljudi koji rade, a cilj je osiguranje zdravog radnog okruženja. U jednom takvom multidisciplinarnom ozračju Svjetski dan sigurnosti i zdravlja na radu obilježili su i profesori naše škole. Profesori Mirela Dobutović, Anamarija Ožvat, Belinda Lugarić, Mirko Ožvat i Benjamin Dobutović zajedno sa svojim učenicima 1.b, 1.c, 1.d, 1.e, 2.a, 3.a, 4.a i 4.b razreda osmislili su zanimljive prezentacije i radionice te su u sklopu nastavnih sati prezentirali svoje uratke. Kroz diskusiju i rad u skupinama učenici su raspravljali o važnosti sigurnosti na radu, o mjerama koje sami možemo poduzeti kako bi imali sigurniju i zdraviju radnu okolinu, te o obvezama i radnjama tijela javnih vlasti, poslodavaca, znanstveno-istraživačkih institucija i dr. Nakon rasprava učenici su izradili brojne digitalne postere i plakate koje možete vidjeti na panoima u holu škole i fotogaleriji.

S obzirom da su zdravlje, sigurnost i očuvanje radne sposobnosti radnika vrijednosti od posebnog društvenog interesa u našoj zemlji,  potrebno je učiniti sve da sigurnost na radu i zdravlje postanu vrijednosti i uvjerenja koja svi dijelimo i kojima smo u potpunosti predani, te na taj način učinimo budućnost naših radnika sigurnom.

Poveznica na fotogaleriju: