Državna matura - Obavijesti za maturante

Najčešća pitanja u svezi državne mature

Autor: Krunoslav Čelig, 11. 2. 2010.

Poštovane učenice, poštovani učenici!

Zbog vaših upita u svezi pojedinih stavki iz Pravilnika o polaganju državne mature, te eventualnih nejasnoća, koristim ovu priliku da vam odgovorim na najčešće postavljena pitanja.

Nakon održane videokonferencije za ispitne koordinatore, mogu vam sa sigurnošću odgovoriti na sljedeća pitanja koja ste mi dosad postavljali.

• Ako položim esej iz Hrvatskog jezika, a padnem na testu iz Hrvatskog, hoće li mi se na sljedećem roku priznati da sam položio dio ispita odnosno esej?

Odgovor: Ako učenik/ca položi esej iz Hrvatskog jezika, a ne položi test iz Hrvatskog jezika koji piše na kraju godine, morat će ponovo pisati cijeli ispit iz Hrvatskog jezika na idućem ispitnom roku. Ne priznaje mu se polovina ispita tj. esej.  Isto pravilo vrijedi i za strani jezik koji se također piše u dva dijela. Dakle, ako učenik/ca položi jedan dio ispita, a padne drugi dio – smatra se da nije položio/la ispit i mora ponovo polagati oba dijela ispita na idućem (jesenskom) roku. I esej i test se skupa boduju i svaki dio nosi određeni broj bodova koji čini konačnu ocjenu koja je naravno ili prolazna ili nije.

• Što ako položim primjerice Hrvatski jezik, a idem na popravak na kraju godine iz nekog predmeta? Hoće li mi se priznati položeni ispit na državnoj maturi ako slučajno budem išao na popravak?

Odgovor: NEĆE. Ako je učenik/ca upućen na popravak, neće mu se priznati niti jedan ispit koji je položio na državnoj maturi. Dakle, učeniku/ci koji je upućen na popravni ispit, poništavaju se svi ispiti koje je položio na državnoj maturi. U tom slučaju, učenik/ca ide na sljedeći ispitni rok gdje ih ponovno prijavljuje i ispočetka polaže.

Učeniku/ci se priznaju položeni ispiti na državnoj maturi ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
1) ima pozitivne ocjene na kraju 4. razreda,
2) uspješno je izradio/la i obranio/la završni rad.

• Ja polažem neke izborne predmete kao što su Fizika i Informatika, a te predmete pišemo u veljači i travnju, kada zapravo još ne znamo hoćemo li biti upućeni na popravak ili ne. Hoće li nam se onda bar priznati ti izborni predmeti koje smo položili ako budemo išli na popravak?

Odgovor: Isti je odgovor kao i prethodno pitanje. NEĆE. Neće se priznati niti jedan položeni ispit, ako je učenik upućen na popravak, bez obzira radi li se o obveznim ispitima ili izbornim. Dakle, ako je učenik upućen na popravak iz bilo kojeg predmeta u 4. razredu, općeg ili strukovnog, smatra se da nije ispunio uvjet koji kaže da učenik mora imati pozitivne ocjene na kraju 4. razreda. Još jednom da ponovim, učeniku koji je upućen na popravak iz bilo kojeg predmeta u školi, poništavaju mu se svi ispiti državne mature. Mora ih ponovno polagati na idućem ispitnome roku ispočetka.

• Mene zanima što ako položim sve obvezne predmete tj. Hrvatski, strani jezik i Matematiku, a padnem izborne, jesam li ipak položila državnu maturu?

Odgovor: DA. Smatra se da je državna matura uspješno položena ako su položeni svi ispiti iz obveznog dijela tj. Hrvatski jezik, strani jezik i Matematika. Dakle, ako učenik padne izborne predmete, a položi obvezne predmete smatra se da je položio državnu maturu.

• Što ako npr. padnem Hrvatski jezik (A razinu), mogu li onda na drugom ispitnom roku popraviti taj ispit na B razini ili moram i opet pisati A razinu?

Odgovor: Svaka razina obveznog dijela ispita, promatra se kao odvojen i različit ispit. Drugim riječima, Hrvatski jezik (A razina) i Hrvatski jezik (B razina) su dva odvojena i u potpunosti različita ispita. Ako učenik padne primjerice Matematiku (A razinu), tada na idućem ispitnom roku može popravljati taj ispit na istoj toj razini – odnosno ponovno će pisati Matematiku (A razinu). Učenik može eventualno u međuvremenu promijeniti prijavu ispita i označiti drugu razinu (npr. B razinu), ali time mu se mijenjaju i prethodno odabrani studijski programi.

• Upisala sam fakultet  koji uz ispite državne mature traži i provjeru nekih dodatnih znanja i vještina. Zanima me gdje ću to polagati, jer u kalendaru za ispite državne mature ne piše kad su rokovi za te provjere?

Odgovor: Provjera dodatnih znanja i vještina neće se polagati ovdje u školi, već će se polagati na tim fakultetima koji to propisuju kao uvjet. Također, provjera dodatnih znanja i vještina provodit će se nakon što završe svi ispiti državne mature, odnosno točnije rečeno, polagat će se tijekom 6. mjeseca na fakultetu. Svi oni učenici koji su odabrali fakultete ili akademije gdje se polažu provjere dodatnih znanja i vještina, trebali bi se dodatno informirati o terminima provjera na web-stranicama fakulteta za kojeg se natječu.

• Čuo sam da će učenici koji su upisali predmete kod kojih ima malo pristupnika (1 ili 2 učenika), primjerice Povijest ili Kemija, pisati te ispite u drugim školama. Zanima me gdje će to biti?

Odgovor: Ta informacija zapravo nije točna. Sve ispite ćete pisati ovdje u školi bez obzira na broj pristupnika. Ima predmeta za koje su se prijavila 1 ili 2 učenika, ali neovisno o broju prijavljenih, svi će učenici pisati ispite ovdje u svojoj školi, dakle Tehničkoj školi Ruđera Boškovića Vinkovci.

Kruno Čelig
ispitni koordinator