Državna matura - Obavijesti za maturante

Zašto odabrati državnu maturu?

Autor: Krunoslav Čelig, 23. 9. 2009.

Postoji bitna razlika između školske mature i državne mature. Ovdje vam iznosim najočitije:

1. Školska se matura polaže i ocjenjuje u školi od strane nastavnika koji su vam predavali tijekom protekle četiri godine, a podrazumijeva izradu i obranu završnog rada. S druge strane, državna matura, iako je pišete u školi, ocjenjuju je neutrali ispitivači (nastavnici iz drugih škola koje je Nacionalni centar imenovao na tu dužnost), a uključuje obvezni dio i opcionalni tj. izborni dio.
  2. Kad obranite završni rad na školskoj maturi, uspješno ste završili srednjoškolsko obrazovanje i škola vam izdaje svjedodžbu o završenoj srednjoj školi i zanimanju. Kad položite obvezne ispite državne mature Nacionalni centar vam izdaje potvrdu o položenim ispitima državne mature. Ukoliko ste polagali i određene ispite izbornog dijela državne mature, Nacionalni centar vam izdaje i zasebne potvrde o položenim izbornim predmetima.
  3. Ukoliko položite samo školsku maturu, dakle, obranite završni rad, preostaje vam jedino mogućnost traženja posla na tržištu rada. S druge strane, ukoliko položite državnu maturu, osim što imate mogućnost traženja posla u svom zanimanju na tržištu rada, stekli ste i uvjet da se upisujete na visoka učilišta (fakultete, vioske škole, studijske odjele i sl.).

Postoji nekoliko btnih razloga zašto bih vam preporučio polaganje državne mature:

• Ukoliko trenutno nemaš ambicije nakon srednje škole ići na fakultet, svakako je za tebe dobro da položiš onaj obvezni dio (hrvatski jezik, strani jezik, matematika) državne mature, makar osnovnu razinu. Neka ti se nađe potvrda o položenim ispitima državne mature, jer se možebit odlučiš za studiranje nakon nekoliko godina.
  • Ukoliko državnu maturu ne položiš sada, kada imaš dobro znanje iz škole i sve ti je još "svježe", a poželiš jednog dana upisati fakultet, morat ćeš se vratiti ponovno u školu kako bi položio državnu maturu jer bez nje ne možeš upisivati fakultet. Dobro razmisli o ovome, jer iskustvo pokazuje da oni koji se odluče nakon nekog vremena vratiti učenju, najčešće imaju problem već u početku, jer su mnoge stvari zaboravili ili se uopće ne sjećaju gradiva iz srednje škole.

Iskreno i s najboljom namjerom vam savjetujem da se prijavite i položite državnu maturu, a siguran sam da će te u tome uspjeti, te da ćete biti na ponos sebi, svojim roditeljima i društvu oko vas.

Ispitni koordinator:
Kruno Čelig, dipl.inf.