Državna matura - Obavijesti za maturante

VAŽNO - Prioriteti i rang-liste

Autor: Krunoslav Čelig, 17. 6. 2012.

Temeljem brojnih upita u svezi prioriteta odabranih studijskih programa, te formiranja rang-lista, u nastavku teksta dajem podrobnije objašnjenje. Također, za dodatne informacije, proučite brošuru "Prijava ispita državne mature 2011./2012. i prijave za upis na studijske programe".

Dakle u svezi prioriteta i rang-lista vrijedi sljedeće:

• Postavljeni redoslijed prioriteta studijskih programa iznimno je važan. Učenik će se, objavom konačnih rang-lista, naći samo na rang-listi onoga studijskog programa koji je najviši na njegovoj listi prioriteta, a na kojemu ostvaruje pravo upisa.  S ostalih rang-lista učenik će biti obrisan.
  • Sve do trenutka objave konačnih rang-lista, stanje na rang-listama smatra se privremenim. Učenik se nakon svakoga sljedećeg periodičkog obnavljanja rang-lista može pojaviti na nekoj  drugoj rang-listi ili nestati s rang-liste ovisno o tome jesu li drugi učenici za iste studijske programe mijenjali svoje liste prioriteta. Rang-lista na kojoj će se učenik pojaviti njegov je najbolji izbor u skladu s mogućnostima, prema postavljenoj listi prioriteta.
  • Učenik se briše s rang-lista svih studijskih programa koje se na njegovoj listi prioriteta nalaze niže od onoga studijskoga programa na kojemu se našao unutar upisne kvote, a koji je najviši na njegovoj listi prioriteta. Pri tome može vidjeti koja bi mjesta temeljem svojih trenutačnih bodova zauzeo na rang-listama studijskih programa s kojih je obrisan.
  • Trenutkom objave konačnih rang-lista učenici stječu pravo upisa na studijski program na kojemu se nalaze unutar upisne kvote. Konačne rang-liste više se ne mijenjaju.
  • Učenici se mogu upisati samo na studijski program za koji su u sustavu Postani-student.hr nakon objave konačnih rang-lista ostvarili pravo upisa i dobili upisni broj. Dodjelom upisnoga broja za određeni studijski program nastaje obveza kandidata da se upiše na taj studijski program.

« Travanj 2024 »

> Državna matura