> Natjecanja

GRADSKO I OPĆINSKO NATJECANJE MLADIH GRADSKOG DRUŠTVA CRVENOG KRIŽA VINKOVCI

Autor: Benjamin Dobutović, 10. 3. 2018.

Gradsko i općinsko natjecanje Mladih Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci, održano 10. ožujka 2018. godine u dvoranama Hotela „ Admiral“ okupilo je čak 27 ekipa iz 20 osnovnih i 7 srednjih škola, odnosno ukupno preko 260 sudionika, čime je po osamnaestu godinu zaredom bilo najmasovnije u Hrvatskoj na ovoj razini.

Treće mjesto je osvojila ekipa Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci u sastavu: Karla Turić, Ana Verić, Ana Marija Arlović, Iva Kaurinović, Klara Ličanin i Ivana Anić pod vodstvom mentora Benjamina Dobutovića.

Svečanost otvaranja uveličali su saborski zastupnik i predsjednik Gradskog vijeća Vinkovaca dr. Mladen Karlić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Vinkovaca Andrea Vinković, načelnik Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije Zdravko Kelić, predsjednik Društva Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije dr. Mato Karalić, predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci doc.dr.sc. Dražen Švagelj, ravnatelji i mentori sudjelujućih škola.

Kako je istaknuo predsjednik GDCK Vinkovci doc.dr.sc. Dražen Švagelj ovakva masovnost rezultat je potpore Grada Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije, podrške ravnatelja škola, angažmana mentora školskih ekipa i velike zainteresiranosti mladih, koji već godinama na ovom natjecanju znanjem i vještinama pokazuju da je pravi pobjednik ideja Crvenog križa – ideja humanosti, mira i prijateljstva.

Na ovaj način širi se baza budućih volontera, članova interventog tima Crvenog križa kao jedne od najvažnijih sastavnica operativnih snaga sustava civilne zaštite, što se dokazalo u nedavnim slučajevima katastrofalne poplave i migrantske krize.

Ekipe su rješavale četiri pismena testa iz prve pomoći, povijesti i djelatnosti Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Hrvatskog Crvenog križa, međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija, Deklaracije o ljudskim pravima i Konvencije UN o pravima djeteta, a njihove testove su ocjenjivali Dražen Galić, Zvonimir Džepina, Davor Mandić, Nikolina Kostev, Katarina Herceg i Vedran Herceg, te pokazivale znanje i vještine pružanja prve pomoći na dvije praktične pozicije sa po tri ozlijeđene osobe, koje su ocjenjivali dr. Višnja Lanc – Damjanović, dr. Marija Jurković, dr. Ivana Lukić - Milinković i Tena Šafer, bacc.med.techn.

Ekipe su pokazale zavidnu razinu znanja i vještina pružanja prve pomoći, a vrijeme do proglašenja rezultata sudionici su proveli u duhu humanosti i prijateljstva, družeći se uz glazbeni program izvrsne grupe „Orion Full Band“.

Ukupni rezultati su pokazali da je prvo mjesto u kategoriji osnovnih škola osvojila ekipa OŠ Stjepana Antolovića Privlaka u sastavu: Iva Domitrović, Andrea Zavišić, Ana Vučina, Lara Kostanjčar, Ivona Marojević i Nina Miškulin, pod vodstvom mentora Ivana Saračevića, drugo mjesto ekipa OŠ Vladimira Nazora Vinkovci u sastavu: Nina Kovačević, Marta Šarić, Lana Mamić, Eva Petrović, Katarina Vasilj i Mia Jurčić pod vodstvom mentorice Dajane Blažanović, a treće mjesto ekipa OŠ Zrinskih Nuštar u sastavu: Mia Lesandrić, Mata Šimunić, Matija Vrselja, Marko Ižaković, Petra Ban i Katarina Kalaica, pod vodstvom mentorice Miroslave Vekić.

U kategoriji srednjih škola prvo mjesto osvojila je ekipa Gimnazije Matije Antuna Reljkovića Vinkovci u sastavu: Jakov Zucić, Iva Paradžiković, Antonio Vukovac, Matej Jerković, Tea Vaktarić i Magdalena Nađ pod vodstvom mentora Krunoslava Marijanovića, drugo mjesto ekipa Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara Vinkovci u sastavu: Patricija Čičerić, Barbara Križak, Josip Gerin, Jelena Panić, Anamarija Ugljarević i Ivan Perković pod vodstvom mentorice Sande Horvatović, a treće mjesto ekipa Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci u sastavu: Karla Turić, Ana Verić, Ana Marija Arlović, Iva Kaurinović, Klara Ličanin i Ivana Anić pod vodstvom mentora Benjamina Dobutovića.

Pohvalnice za sudjelovanje svim sudionicima, a pehare, priznanja i vrijedne knjige za osvojena prva tri mjesta u obje kategorije uručili su predsjednik GDCK Vinkovci doc.dr.sc. Dražen Švagelj, predsjednik DCK Vukovarsko-srijemske županije dr. Mato Karalić, ravnatelj GDCK Vinkovci Branko Tomić i voditeljica socijalnih djelatnosti i za rad s mladima Tena Galić.

Veliko oduševljenje osvajača prva tri mjesta u obje kategorije pobudila je najava da će i ove godine krajem lipnja, zajedno s najaktivnijim članovima Kluba Mladih Crvenog križa Vinkovci, sudjelovati na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskom gradu Solferinu, na mjestu na kojemu je nakon poznate bitke između francusko-sardinijskog saveza i vojske carske Austrije 1859. godine nastala plemenita ideja Crvenog križa.

Natjecanje je okončano u prekrasnom ozračju prijateljstva, plesom svih 260 sudionika koje su svojim izvrsnim nastupom sa stolica podigli članovi renomiranog sastava Orion Full Band.

Pobjedničke ekipe u kategorijama osnovnih i srednjih škola predstavljat će GDCK Vinkovci na Međužupanijskom natjecanju Mladih Hrvatskog Crvenog križa Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Vukovarsko-srijemske županije u Iloku, 14. travnja 2018.

Pobjednici s Međužupanijskog natjecanja stječu pravo nastupa na Državnom natjecanju Mladih Hrvatskog Crvenog križa koje će, kao jedna od središnjih točaka obilježavanja 140. obljetnice djelovanja Crvenog križa na tlu današnje Hrvatske, 65. obljetnice prikupljanja krvi u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa i 25. obljetnice međunarodnog priznanja Hrvatskog Crvenog križa kao punopravnog člana Međunarodnog pokreta Crvenog križa, biti održano u Vinkovcima od 10. do 13. svibnja 2018.

Dio atmosfere možete pogledati na linku:

Izvor: GDCK Vinkovci

« Travanj 2024 »