> Erasmus

KA210 Digital Power 2. mobilnost u Vinkovcima

Autor: Tihana Mudrovčić, 15. 5. 2023.

U razdoblju od 9. do 11.svibnja u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića odvijala se druga mobilnost Erasmus+ KA210 projekta pod nazivom „Digital Power“.

U Vinkovcima je stoga boravilo deset nastavnika škola iz Njemačke, Portugala, Turske i Sjeverne Makedonije, dok su njihovih 8 učenika bili smješteni u obiteljima učenika Tehničke škole u Bošnjacima, Štitaru, Cerni i Tordincima.

Tema mobilnosti fokusirala se na medijsku pismenost učenika i korištenje digitalnih alata, a jezik projekta bio je engleski.

Tri dana mobilnosti zaista je malo kako bismo pokazali naš grad, školu, ali i običaje i tradiciju no potrudili  smo se da našim gostima Vinkovci ostanu u što ljepšem sjećanju.

Tako su učenici i nastavnici prvi dan započeli  vrlo bogatim programom koje su osmislile nastavnice Marija Barac, Ena Mijolović i Tihana Mudrovčić.

Učenici Tehničke škole koji su sudjelovali:  Ana Begović(1.d), Lara Petričević(1.f), Lana Farago(1.f), Ivano Jakšić(1.c), Ivan Miličević (1.c), Ivan Dominković(2.c) i Teo Der(2.c).

Nakon pozdravnog govora koordinatorice Tihane Mudrovčić i prezentacije našeg učenika Ivana Dominkovića (2.c) o školi i gradu sudjelovali su aktivnosti upoznavanja. Nakon toga u 6 grupa zaputili su se na radionice koje su pripremili naši učenici  zajedno s nastavnicima Zvonimirom Međugorcem (3D print), Danijelom Markićem(Hexapod), Dobrilom Hemetek (raznovrsni pokusi iz Fizike), Ines Pavušin (AutoCad), Belindom Lugarić(Industrijski roboti) i Davorom Savićem (Catia).

Nakon pauze na red je došao i pozdravni govor ravnatelja Zlatka Ruščića koji je našim gostima poželio ugodan boravak u Vinkovcima i našoj školi , kao i dobru suradnju tijekom projekta.

Uslijedila je radionica učenika Davida Kulića(4.d) o medijskoj pismenosti i digitalnim alatima.

Učenici su tako podijeljeni u tri grupe, te su dobili zadatke za vrijeme trajanja mobilnosti. Dvije grupe tako su istraživale i izrađivale materijale vezane uz temu Vinkovaca i povijesti Vukovarsko-Srijemske županije, dok je treća grupa imala zadatak popratiti aktivnosti sudionika mobilnosti i predstaviti to kao novinski članak. Sve materijale izrađivali su u Canvi.

Kasnije poslijepodne zaputili smo se u centar grada kroz koji  nas je proveo nastavnik Josip Paulić, te u Gradski muzej Vinkovci.

Drugi dan zaputili smo se pješice do arheološkog nalazišta Sopot i do Šokačkog stana, gdje smo kroz radionicu s VR naočalama pod vodstvom Vladimira Vranješevića iz Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci  imali priliku upoznati se s poviješću Vukovarsko-Srijemske županije. Na putu do Sopota učenici su sudjelovali i u kratkom „pub quizu“ kako bi pokazali koliko toga su naučili o školi i gradu nakon prvih prezentacija.

Nakon izleta učenici su se zaputili u školsku knjižnicu gdje su pripremali svoje prezentacije, dok su nastavnici iskoristili lijep dan za posjet gradu Osijeku.

Posljednji dan mobilnosti proveli smo na Otočkim Virovima. Unatoč lošijem vremenu i slabijoj kiši uživali smo u vožnji brodom i predivnoj prirodi.

Nakon vožnje, u multimedijalnoj dvorani imali smo priliku vidjeti prezentacije koje su pripremili učenici.

Navečer je uslijedila podjela certifikata i simboličnih poklona svim sudionicima koju je tradicionalnim zvucima tamburice upriličio Tamburaški sastav Bagrem. Gosti su se čak odvažili i zaplesali kolo s domaćinima. A za kraj svi sudionici zapisali su svoje dojmove o mobilnosti, kao i lijepe želje koji su izloženi na eTwinning i Erasmus panou u holu škole.

Ostale fotografije možete pogledati na Facebook stranici projekta, kao i u galeriji:

> Erasmus