Nakon olujnog nevremena volontiraju i učenici naše škole

Autor: Benjamin Dobutović, 27. 7. 2023.

Nezapamćeno olujno nevrijeme koje je 19. i 21.07.2023. pogodilo gotovo polovinu Republike Hrvatske, od Bregane do Bajakova, pa tako i Vukovarsko-srijemsku županiju, nanijelo je goleme materijalne štete, štete po okoliš, ali je nažalost odnijelo i ljudske živote.

Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci se odmah uključilo u provedbu zadaća Hrvatskog Crvenog križa i sudjelovalo na iste noći i sljedećeg jutra održanim sjednicama stožera civilne zaštite jedinica lokalne samouprave na svom području djelovanja, na kojima su određene mjere i aktivnosti koje sukladno svojim zadaćama provodi pojedina operativna snaga sustava civilne zaštite.

Prioritetni zadaci za normalizaciju stanja su bili uklanjanje po život opasnih predmeta, prije svega iščupanog i polomljenog drveća, popravak oštećenog dalekovoda i niskonaponske mreže, saniranje oštećenog krovišta kuća, popravak stambenih i gospodarskih objekata i ponovna uspostava snabdijevanja električnom energijom.

Na koordinaciji župana, gradonačelnika i načelnika općina Vukovarsko-srijemske županije, održanoj 20.07.2023. zaključeno je da se proglasi stanje elementarne nepogode, a da se stradalim kućanstvima na području općina Andrijaševci, Babina Greda, Bogdanovci, Bošnjaci, Cerna, Drenovci, Gradište, Gunja, Ivankovo, Lovas, Nijemci, Stari Jankovci, Stari Mikanovci, Tompojevci, Tovarnik, Vrbanja, Privlaka, Vođinci, Negoslavci i Štitar te gradova Ilok, Otok i Županja omogući besplatna nabava građevinskog materijala na temelju evidencije šteta koje su u svojim sredinama proveli timovi civilne zaštite.

Već od četvrtka 20.07.2023. ujutro Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci je započelo s ustupanjem vlastite opreme koja može ublažiti posljedice ove elementarne nepogode stradalim obiteljima. Kako bi se otklonila vlaga koja se uvukla u zidove stambenih objekata u koordinaciji s nacionalnim društvom Hrvatskog Crvenog križa i stožerima civilne zaštite jedinica lokalne samouprave Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci dostavlja isušivače vlage domaćinstvima kojima je sanirano krovište i ponovo priključena struja. Iz tog razloga Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci će ljudima dijeliti i sanitarna sredstva i dezinficijense za prostor primljena od Hrvatskog Crvenog križa kako bi se spriječio nastanak gljivičnih oboljenja koja nastaju od vlage.

Nakon tjedan dana od početka nepogode situacija se popravila, ali su potrebe stradalog stanovništva i dalje velike. S obzirom da su brojna kućanstva bila bez električne struje nekoliko dana, a određeni broj još i danas, to se odrazilo i na čuvanje zamrznutih namirnica. Hrvatski Crveni križ će osigurati pakete hrane najugroženijim domaćinstvima, sukladno evidentiranim štetama, a prema ovim kriterijima:

1. korisnici minimalne zajamčene naknade, s materijalnom štetom većom od 30% na stambenom objektu;

2. obitelji s malodobnom djecom, s materijalnom štetom većom od 30% na stambenom objektu

3. samačka staračka domaćinstva, s materijalnom štetom većom od 30% na stambenom objektu.

Priroda nam poručuje da moramo biti spremni na sve, pa tako i na ovakve neočekivane udare. Zato je važno pratiti upozorenja mjerodavnih službi, biti na oprezu i čuvati se.

Izvor: GDCK Vinkovci
Priloženi dokumenti: