Osvrt na Festival znanosti 2023

Autor: Danijel Markić, 8. 5. 2023.

Festival znanosti, događanje na državnoj razini pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, održan je 5. svibnja u prostorijama naše Škole. Nakon dvije pandemijske godine, Festival je održan u živo. Učenici naše Škole, ali i ostali, jer je događanje otvoreno za javnost mogli su puno toga naučiti – kako fotografirati mobilnim uređajem, a da bitno ostane u fokusu, kako se u liku Mona Lise skriva matematička ljepota. Izvrsni prezenteri su nam govorili o otkriću inzulina i njegovoj primjeni, a naučili smo puno i na radionici sa tematikom elektrolize i zelene energije. Priroda i društvo, što je tema ovogodišnjeg festivala, pronađeni su i u djelima Petra Zoranića i Petra Hektorovića. Ispod zvjezdanog neba pokazano je kako se Orion može prikazati u proširenoj stvarnosti, što je suprotno vilama Rusalkama iz slavenske mitologije. Dok smo istraživali FI i ostvarili let za pamćenje, u stvarnost nas je vratilo veliko i malo slovo u našem zavičaju. Naučili smo kako su elementi iz prirode inspirirali inženjere i kako su isti pokušali kopirati prirodu, ali na žalost ne toliko uspješno. Na panoima se i dalje mogu vidjeti izvrsne izložbe – o prirodi i društvu iz perspektive velikih svjetskih religija, ali i Trigonometric Park koji nam pokazuje kako se matematika pojavljuje u svim aspektima života.

Ovim putem zahvaljujemo svim sudionicima Festivala, pogotovo učenicima koji su vrijedno radili na projektima, te našim kolegama i učenicima koji su nam došli pružiti podršku. Nadamo se da će se iduće godine broj sudionika povećati, te da ćemo i dalje zajedno raditi na popularizaciji znanosti.

Za više detalja, pregledajte priložene slike koje govore tisuću riječi.