Posjet F.EE-u i BMW-u

Autor: Davor Savić, 26. 3. 2018.

Upravo smo se vratili puni dojmova sa stručnog putovanja iz Njemačke u organizaciji tvrtke F.EE - centrale i poslovne jedinice Vinkovci, Tehnološkog parka Vinkovci, te s naše strane Centra novih tehnologija Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci.

Posjetili smo tvrtku F.EE u mjestu Neunberg vorm Wald i BMW pogon u Regensburgu.

Dolazak i povratak su bili dugi, ali vrijeme smo kratili zabavom. Pogone tvrtke F.EE smo obišli u petak ujutro. Vidjeli smo kvalitetan sustav koji proizvodi dijelove i opremu za robotske sustave, software te niz raličitih proizvoda kao potpora proizvodnji automobilskoj industriji.

Navedena tvrtka ima pogone diljem svijeta i radi sa velikim sustavima - VAG, Daimler, BMW grupom i nizom nama manje ili više poznatih svjetskih proizvođača opreme.

Dika nam je i činjenica kako jedan takav, za sada mali pogon, postoji i u Vinkovcima, a zapošljava naše učenike, sada inženjere i tehničare.

U subotu ujutro bili smo u posjeti tvrtki BMW Regensburg. Tvrtka zapošljava 9.000 djelatnika, ima 2.700 robota a svakih 59 sekundi sa proizvodnih traka izlazi jedan model vozila. Proizvode modele X1, X2, serija 3 limuzina, serija 2, serija 2 grandturismo, serija 4 (M4)... Slikati se nije smjelo, ali smo upijali sve što smo mogli.

Uređenjem, kvalitetom i organizacijom proizvodnje na svakom koraku je vidljivo kako se radi o jednom od vodećih proizvođača automobila u svijetu. Nakon posjete BMW-u i kratke pauze u Regensburgu smo puni dojmova krenuli doma.

Ovim putem bih se osobno htio zahvaliti predstavnicima tvrtki F.EE (ogranak Vinkovci, ali i centrala u Neunbergu vowm Waldu) i Tehnološkog parka Vinkovci bez kojih ovo stručno putovanje ne bi bilo moguće.

Također zahvaljujem i učenicima i kolegama na suradnji i pomoći pri organizaciji ovog putovanja.

Dodajemo i par slika kolege Antuna Babića.

Davor Savić

Priloženi dokumenti: