2023-07-10 09:08:56

SRETAN ROĐENDAN

Biografije su ga nazivale čovjekom ispred svoga vremena, izumiteljem modernog
doba. A on je smo bio čovjek britka uma, sa prednostima i manama kao i svaki drugi.

Veliki znanstvenik, Nikola Tesla rodio se 10. srpnja 1856. godine u selu Smiljan. Iako je to selo na području današnje Hrvatske svima su nam poznate prepirke oko njegova podrijetla.

Svojataju ga Amerikanci jer je veći dio svog života proveo na njihovom teritoriju, ponekad ga prisvoji i Austrija jer je u Gratzu upisao Visoku tehničku školu. Svojataju ga i Grci jer mu je otac bio svećenik u grčkoj patrijaršiji, a tu su i Mađari koji ga smatrali Ugarskim sinom. U to doba postojali su prvi pokušaji popisa stanovništva koji su bilježili samo vjeroispovijest. Nakon pohađanja Gimnazije u Gospiću i Rakovcu pokraj Karlovca, gdje je i maturirao, upisuje se na Visoku tehničku školu u Grazu uz stipendiju Vojne krajine. Već iduće godine je izgubio stipendiju i ostao bez sigurnih primanja. Vrlo rano počinje putovati po Europi – odlazi u Prag 1880. gdje pokušava nastaviti studij, a već iduće godine postaje zaposlenik Središnjeg telegrafskog ureda u Budimpešti. 1882. postaje zaposlenik u Edisonovoj telefonskoj podružnici u Parizu. Već je tada upozoravao na nedostatke istosmjernog motora. U svom nastojanju da razvije sustav izmjenične struje koja bi bila dostupna svima, odlazi 1884. u SAD gdje postaje zaposlenik T.A. Edisona. Poslovno društvo u SAD-u je bilo skeptično prema izmjeničnoj struji zbog ne samo velikih financijskih ulaganja, već i zbog straha od povećane smrtnosti. Uskoro nakon dolaska u SAD osnovao je dvije tvrtke – za proizvodnju električnih lučnica i tvrtku sa laboratorijem gdje je prvo konstruirao elektromotore izmjenične struje. Tesla i Edisonov suparnik Westinghouse su tijekom jednog desetljeća naveli Sjevernu Ameriku da prijeđe na izmjeničnu struju.

Tesla je svoj rad nastavio na području visokofrekvencijskih struja i njihove primjene za rasvjetu, te je na tu temu održao i predavanje u Zagrebu, na poziv gradonačelnika Amruša i tako podigao samopouzdanje inženjera u Hrvatskoj koji su izgradili i pustili u pogon hidroelektranu za izmjeničnu struju na Krki samo nekoliko mjeseci nakon one na Niagari.

1893. tvrtka Westinghouse je na Svjetskoj izložbi u Chicagu prikazala Teslin sustav izmjeničnih struja i njegovu električnu rasvjetu, te predložila Teslin sustav za elektranu na slapovima Niagare, koja je bila dovršena 1896. a njome je visokonaponskim dalekovodom strujom opskrbljivan grad udaljen 40 km. Istodobno, nekoliko manjih elektrana je bilo raspoređeno u New Yorku jer su gubitci u prijenosu energije i dalje bili veliki.

Tesla svoj rad nastavlja na području struja sa visokim frekvencijama i još višim naponima i svojim radom postavio nove grane elektrotehnike. Na žalost 1895, u njegovom laboratoriju izbija požar i uništava sve nacrte, uređaje i kompletan arhiv. U samo jednoj godini obnovio je laboratorij i konstruirao poznati transformator. U tom periodu života zainteresirao se za bežično slanje signala na daljinu – izumio je radiokomunikacije i daljinsko upravljanje. Izradio je model broda na daljinsko upravljanje i prezentirao ga u New Yorku.

U Colorado Springsu gradi odašiljačku i prijemnu postaju u kojoj usavršava sustave za bežični prijenos signala i električne energije uz napon od nekoliko milijuna volta. Sve na čemu je radio, želio je pokloniti čovječanstvu i žestoko se opirao bilo kojem obliku naplate. Zato su njegova pojedina istraživanja sabotirana i obustavljena.

Tijekom života prijavio je na stotine patenata, a brojni su ostali zapisani i skicirani u njegovim bilježnicama. Sebe nije smatrao izumiteljem, već otkrivačem stvari koje postoje u prirodi oko nas. U svojoj autobiografiji iz 1919. godine pisao je kako je prvo sve vidio u svojoj glavi, tamo ih dorađivao, a tek onda provodio u djelo.

Čovjek lijepih manira koji je govorio šest jezika, prijateljevao je sa Markom Twainom poznatim piscem. Priča se da je mrzio sve žene, osim svoje majke. Navodno je izjavio da žene inspiriraju umjetnike, ali ometaju znanstvenike. Briljantan um, samotnjak i ekscentrik koji je veći dio života proveo u hotelima, prijateljevao sa golubovima, panično se bojao bakterija.

Od svih njegovih izuma najviše se danas priča o misterioznim zrakama smrti koje su u tabloidima izvrsna podloga za širenje teorija zavjere.

Njemu u čast 1960. je preimenovana mjerna jedinica magnetske indukcije u Teslu, 2003. Elon Musk osniva tvrtku Tesla Motors za proizvodnju električnih automobila i svi njihovi motori koriste Teslin indukcijski motor.

Velik broj igara uključuje Teslu i njegove izume u svoju virtualnu stvarnost. Red Alert ima sovjetske snage naoružane teslinim zavojnicama, a jedna od lokacija u igri Tomb Raider :Legend uključuje Teslin tajni laboratorij u Sibiru. U Assassins Creed je otkriveno da je Tesla ukrao artefakt od templara i pomogao asasinima da ga unište i tako izazvao eksploziju u Tunguskoj. O njemu su snimljeni i brojni filmovi Prestiž u kojem ga glumi David Bowie, a tamo se pojavljuje kao izumitelj stroja za dupliciranje ljudi. U filmu Tomorrowland Tesla se navodi kao jedan od vođa tajne zdravstvene organizacije.

Cijelog svog života bio je vezan za domovinu. 1896. je izabran za počasnog člana JAZU (danas HAZU), a 1926. za počasnog doktora Sveučilišta u Zagrebu. Po Tesli se nazivaju brojne ulice, trgovi, škole, veleučilište, tvrtka Ericson, državna nagrada za znanost, državno odličje, u Tehničkom muzeju nalazi se stalni demonstracijski kabinet, u Smiljanu Memorijalni centar…

Umire u 86. godini 7. siječnja 1943. godine u njujorškom hotelu u sobi 3327 na 33 katu – jer je broj djeljiv sa tri.

https://mcnikolatesla.hr/nikola-tesla/

https://enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=6102

History, povijesni časopis 06/2015.godina 01, broj 002   www.h istory.info


Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci