> eTwinning
eTwinning

E Twinning projekt "Grad -to ste Vi" -priča o Vukovaru / "The city is you" - a story about Vukovar.

Autor: Andreja Pokas, 14. 11. 2021.

Prigodom tridesete godišnjice pada Vukovara - grada heroja koji je tadašnje i sve nove generacije naučio kako se voli Hrvatska i svoj dom, kroz prizmu Vukovar nekad – Vukovar u ratu - Vukovar danas.
Svi bljeskovi i sve oluje koje su se kasnije dogodile u obrambenom ratu, zbog kojih je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman s ponosom kliknuo „Imamo Hrvatsku!“ proizašle su iz patnje i boli onih koji su čuli Vukovarskog djelatnika radija ,novinara i neponovljivog tekstopisca Siniše Glavaševića u „Priči o gradu“. Njegove su riječi odzvanjale razrušenim Vukovarom i njegove riječi odzvanjaju i danas obnovljenim Vukovarom, jer grad – to smo svi mi onda i sada ! Onda je bio skriven od krvnika, sada otvoren za sve koji vole svoj i ovaj grad te u njemu stvaraju neke nove vrijednosti za budućnost.

Cilj  projekta je upoznati učenike različitih dobnih skupina  sa Vukovarom u prošlosti, sa  značenjem žrtve Vukovara u postizanju slobode i samostalnosti Republike Hrvatske  i Vukovarom kakav je danas.  Istražiti do sada nepoznate zanimljive detalje o Vukovaru kakav je bio, Vukovaru - gradu heroju u domovinskom ratu i   Vukovaru kakvog danas imamo i u kojem živimo.  Kroz niz aktivnosti širiti navedene spoznaje i upućivati naše nove generacije kako bi se zauvijek znalo, cijenilo  i nikad ne zaboravilo.

Projekt je dio školskog kurikuluma kroz povijest i kroz satove razrednika, te otvoriti Twin Space stranicu za javnost.
Izrada digitalne knjige  uradaka pod nazivom " Priča o voljenom Vukovaru " dati će uvid svima koji ju budu pregledali,  kako se Vukovar štiti srcem od zaborava, gradi i raste umijećima onih koji u njega ulažu i živi u voljenom gradu šireći ljubav prema njemu novim naraštajima.

Projektni partner naše škole je Gimnazija Vukovar. Projekt je u izradi tijekom nastavne godine.

Autorica projekta Andreja Pokas, mag. ing. aedif.

> eTwinning